Selimpaşa’nın kavunları ve bamyaları yarıştı

Selimpaşa’nın kavunları ve bamyaları yarıştı

02.08.2021 12:27:59

Silivri Belediyesi, ülkemizin çeşitli illerinde meydana gelen orman yangınları nedeniyle konser ve eğlence programlarını ileri bir tarihe ertelediği Selimpaşa Topatan Kavunu ve Bamya Festivali'nin yarışmalar bölümünü gerçekleştirdi. Selimpaşalı kadınların hazırladığı bamya yemekleri ile bölgede yetiştirilen kavun ve bamyaların mücadelesine sahne olan yarışmada dereceye giren yarışmacılar altın, para ödülü ve check-up ile ödüllendirildi.

Silivri Belediyesi, 31 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirmeyi planladığı Selimpaşa Topatan Kavunu ve Bamya Festivali'nin konser ve eğlence programlarını, ülkemizin birçok ilinde meydana gelen orman yangınları nedeniyle ileri bir tarihe erteledi. Yaşanan can kayıpları ve acılara ortak olan Silivri Belediyesi, festivalin yarışmalar bölümünü ise gerçekleştirdi. Üretimi teşvik etmek, bölgenin tarım ürünlerini tanıtmak ve üreticileri desteklemek amacıyla düzenlenen yarışmalara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Trakya Yayla Orkestrası, performansıyla festival alanını dolduran misafirlere müzik dinletisi sundu. Ayrıca festivale gelen tüm katılımcılara bölgede yetiştirilen doğal kavunlardan ikram edildi. Gün boyu alanda bulunan Nasreddin Hoca ve Mickey Mouse maskotları ise çocukların yoğun ilgisi ile karşılaştı.

EN İYİ KAVUN VE BAMYALAR BELİRLENDİ

Topatan Kavunu ve Bamya Festivali'nde, Selimpaşalı hanımların birbirinden lezzetli bamya yemekleri ve çiftçilerin sezon boyunca gözü gibi baktığı mahsulleri jüri karşısına çıktı. Jürinin değerlendirmesine göre; En İyi Bamya Yemeği Yarışması'nda Zehra Gümüşay birinci, Sadiye Kanlı ikinci, Emel Pınarlı ise üçüncü oldu. Birinci olan Zehra Gümüşay ödülünü alırken gözyaşlarına hakim olamadı. Yarışmanın birincisi çeyrek altın, ikincisi gram altın, üçüncüsü ise yarım gram altın ile ödüllendirildi. En İyi Bamya Yarışması'nda Silivri Kent Konseyi Kadınlar Platformu birinci, Nevin Bekar ikinci, Sebahattin Demirel ise üçüncü oldu. En İyi Topatan Kavunu Yarışması'nda ise Asım Erkan birinci, Serdar Demirel ikinci, Atalay Atasoy üçüncü oldu. En iyi kavun ve bamya yarışmasında birincilere tam altın, ikincilere yarım altın, üçüncülere ise çeyrek altın ödül olarak verildi. Ayrıca dereceye giren tüm yarışmacılar Anadolu Hastanesinden check-up kazandı. Silivri Ziraat Odası Başkanı Sabri Özer ve İstanbul Bölgesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri Birliği Başkanı Aygören Atınç ise ilk üçe girmeyi başaran yarışmacılara zarf içerisinde para ödülü takdim etti. Yarışmacılara ödüllerini Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, MHP Silivri İlçe Başkanı Zafer Yalçın, AK Parti Silivri İlçe Başkanı Mutlu Bozoğlu, İstanbul Bölgesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri Birliği Başkanı Aygören Atınç, Silivri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuray Koçer, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Recep Akıncı, Selimpaşa Mahalle Muhtarı Hasip Önal, Silivri Belediyesi Meclis Üyeleri Sefer Ölçer, Gökhan Dirik, Ömer Tekin ve Celalettin Yazıcı takdim etti.

DOĞAL PAZAR VE SERGİ ALANLARI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

9.'su düzenlenen Selimpaşa Topatan Kavunu ve Bamya Festivali'nde sergi alanları ve doğal ürünler pazarı da kuruldu. Birbirinden lezzetli ürünlerin tezgâhlardaki yerini aldığı doğal pazar ve ilçede yetişen organik ürünlerin satıldığı stantlar katılımcıların yoğun ilgisini gördü. Silivri Belediyesi Kültür Merkezi ve Mahalle Evi kursiyerlerinin yaptığı el işi ürünlerin yer aldığı stantlar ise festivale ayrı bir renk kattı.

KATILANLAR

Selimpaşa Topatan Kavunu ve Bamya Festivali'ne; Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, eşi Ezgi Yılmaz, MHP Silivri İlçe Başkanı Zafer Yalçın, AK Parti Silivri İlçe Başkanı Mutlu Bozoğlu, Belediye Meclis Üyeleri, Silivri Ziraat Odası Başkanı Sabri Özer, Silivri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuray Koçer, Silivri Şoförler Odası Başkanı Recep Akıncı, Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Başkanı Ercan Çalışkan, STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Festivalin sonunda doğal pazar ve sergi alanlarını ziyaret eden Başkan Yılmaz ve eşi Ezgi Yılmaz da tek tek gezdikleri tezgâhlardan ürünler satın aldı.

 


YORUM YAP