Çolakoğlu: Her zaman annelerimizin yanındayız

Çolakoğlu: Her zaman annelerimizin yanındayız

10.05.2022 11:08:23

Anneler Günü ile ilgili Mayıs Meclisinde söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Mustafa Çolakoğlu, Hükümetleri döneminde kadınlara tanınan haklar ve sunulan destekleri anlattıktan sonra, meclis tarihine hoş bir nüans olarak geçecek eylemi gerçekleştirdi.

Silivri Belediye Meclisinin Pazartesi günkü oturumunda gündem dışı söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Mustafa Çolakoğlu, Anneler Günü ile ilgili konuştu. Çolakoğlu, AK Parti Hükümeti döneminde kadınlara yönelik düzenlemeler hakkında şu bilgileri paylaştı: “Sevgi, merhamet, şefkat ve fedakarlığın timsali, “Cennet annelerin ayaklarının altındadır” hadisiyle müjdelenmiş annelerimizi bir gün değil her gün hürmetle anmak yaşam felsefemiz olmalıdır.

​“ANNELERİMİZİN YASAL HAKLARINI İYİLEŞTİRECEK BİRÇOK DÜZENLEMELERDE BULUNDUK”

Sağlıklı bireylerin yetiştirilmesinde ilk öğretmen, yetiştirdiği bireyler de güçlü toplumların yapı taşıdır annelerimiz. Bu bilinçle, iktidara geldiğimiz ilk günden itibaren hayatın her alanında olduğu gibi çalışma hayatında da annelerimizin yasal haklarını iyileştirecek birçok düzenlemelerde bulunduk.

​Kadınlara anne oldukları dönemde ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocuklarda 6 ay yarı zamanlı tam ücretli, çocuğun engelli olması durumunda ise 12 ay süre ile ücretli yarı zamanlı çalışma hakkı tanınmıştır. Çocuğu olan çalışanlara mecburi ilk ve orta öğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma hakkı getirilmiştir. Aynı haklardan evlat edinen ebeveynlerin de yararlanması sağlanmıştır.

“HER ZAMAN ANNELERİMİZİN YANINDAYIZ”

​Çalışanların her ne şekilde olursa olsun gece postasında yedi buçuk saatten fazla çalıştırılmaması karara bağlanırken iş verenlerin, kadın çalışanların her bir çocuğu için aylık brüt asgari ücretin %50'sinin kreş ve bakım evlerine doğrudan ödenmesi şartıyla, tutarın gelir vergisinden düşülmesi sağlanmıştır. Emeklilikte çocuk borçlanması yanı sıra engelli annelerine erken emeklilik hakkı getirilmiştir. Bu ve bunlar gibi birçok yasal düzenlemeyle her zaman annelerimizin yanında olduğumuzu hatırlatıyor, bu vesile ile başta vatan uğruna korkusuzca şehit olan annelerimizin, aynı cesaretle gazi olan annelerimizin, toprak, bayrak ve mukaddesat uğruna can vermiş şehit annelerimizin, özel çocuklarını ayrı bir özveriyle büyüten engelli annelerimizin, evlatlarının geleceği günü büyük kararlılıkla bekleyen Diyarbakır anneleri ve tüm annelerimizin “Anneler Gününü” kutluyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”   

Çolakoğlu konuşmasının ardından mecliste bulunan tüm anne, anne adaylarına kırmızı gül hediye etti.

Seda ŞİMŞEK


YORUM YAP