Bora Balcıoğlu: Değiştirin yasayı iki kadınlar plajı yapacağım

Bora Balcıoğlu: Değiştirin yasayı iki kadınlar plajı yapacağım

11.06.2024 09:48:19

Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, Kadınlar Plajının kapatılmasında yalnızca yasaya bağlı olarak hareket ettiklerini belirtirken, yerelde muhalefet genel iktidar temsilcilerine “Değiştirin yasayı bir değil iki kadınlar plajı yapacağım” çağrısını yineledi.
Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Kadınlar Plajı tartışmalarına açıklık getirdi.
Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, MHP Grup Sözcüsü Orkun Ayhan'ın açıklamaları üzerine, Silivri Selimpaşa Mahallesi'nde belediye tarafından kapatılan kadınlar plajı hakkında söz aldı.
“ 'BEN YAPTIM OLDU' ANLAYIŞIYLA HAREKET EDEMEYİZ, ETMEMELİYİZ DE…”
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde konuşan Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, konuşmasında ‘hukuk devleti' vurgusu yaparak, "Türkiye Cumhuriyeti devleti hukuk devletidir. Özel ya da tüzel kişiler, yani herkes ancak ve ancak yasalar çerçevesinde hareket edebilir. 'Ben yaptım oldu' anlayışıyla hareket edemeyiz, etmemeliyiz de" dedi.
Göreve başladığından itibaren Selimpaşa'da ki kadınlar plajı hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, CİMER ve çeşitli kurumlardan kendisine ulaşan belgelerde, kıyıların herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açık olduğu, buralarda hiçbir yapı, duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek gibi engellerin oluşturulamayacağının belirtildiğini ifade etti.
“İMAR EDİLEN KADINLAR PLAJI TAMAMIYLA KAYIT DIŞI VE YASA DIŞIDIR”
Başkan Balcıoğlu, Selimpaşa'daki kadınlar plajının tamamıyla kayıt dışı ve yasa dışı olduğunu belirterek, "Bu bahse konu Selimpaşa'daki alanda imar edilen kadınlar plajı tamamıyla kayıt dışı ve yasa dışıdır.
“KİMSENİN GİYİMİYLE, DÜŞÜNCESİYLE, DEĞER YARGILARIYLA İŞİMİZ YOK”
Gerek siyasi, gerekse idari ekibim, kimsenin giyimiyle, düşüncesiyle, değer yargılarıyla işimiz yok, bu kadar net. Kimsenin de olmamalı. Burası özgür bir ülke. Bununla birlikte biz özellikle yasalar içerisinde hareket ettik ve çıkar yolu aradık, ancak bulamadık. O sebeple bu alanı tekrar kamunun kullanımına açtık" dedi.
“YALNIZ YASAYA BAĞLI HAREKET ETTİK”
Başkan Balcıoğlu, uygulamanın yasal çerçevede olup olmadığı üzerinden değerlendirme yaptıklarını belirterek, "Bizim değerlendirmemiz, uygulamanın yasal çerçevede olup olmadığı üzerinden yapılarak gerekli işlem yapıldı” dedi.
“DEĞİŞTİRİN YASAYI BİR DEĞİL İKİ TANE KADINLAR PLAJI YAPACAĞIM”
Bora Balcıoğlu Cumhur İttifakı meclis üyelerine seslenerek “Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde çoğunluğunuz var, yasa yapma hakkı elinizde. Değiştirin yasayı bir değil iki tane kadınlar plajı yapacağım, söz veriyorum. Ben bunu Silivri Belediye Meclisi'nde de anlattım. Orada dört tane direk dikmekle olmuyor, ben altı dikeceğim, hatta denizi de kapatacağım, bu kadar net. Bu konu içinde yasayı değiştirin, ben sadece yasayı uyguladım" dedi.

Sevginar SALİ

 

YORUM YAP