“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.”

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.”

22.03.2014 11:45:27

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü, dün ilçemizde düzenlenen törenle kutlandı. Hükümet konağı önünde toplanarak Atatürk Anıtı’na kadar yürüyüş yapıldı. Silivri Kaymakamı Salih Keser, Garnizon Komutanı Muhammet Sevinç, Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Güntekin, CHP İlçe Başkanı Mümin Tuğlu, Ak Parti İlçe Başkanı Dilek Demiral, MHP İlçe Başkanı Şenoğlu Türkyılmaz, İlçe Spor Müdürü Sinan, İlçe Müftüsü İdris Çatmakaş, İlçe Nüfus Müdürü Gülperi Baysal, İlçe Mal Müdürü Hadi İlmen, İlçe Milli Eğitim Müdürü İkram Kayapınar, İlçe Tapu Müdürü Aydın Dolmaz, İlçe Tarım Müdürü Hasan Güven, Belediye Başkan Yardımcısı Elif Bilici, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yılmaz Kaya, Okul müdürleri ve öğretmenler, siyasi parti temsilcileri, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, mesleki kuruluş başkanları, Hayırsever Haydar Yirik, gaziler ve vatandaşlar törene katılanlar arasındaydı. Atatürk Anıtı’na Silivri Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Şehit Aileleri adına Silivri Gaziler Derneği adına çelenkler sunuldu.

Ulu Önder Atatürk ve onun aziz silah arkadaşlarının ve tüm şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marşımız okundu.

ERDEM: BUGÜN TÜRK MİLLETİNİN ESİR EDİLEMEYECEĞİNİN DÜNYAYA HAYKIRDIĞI GÜNDÜR

Günün anlam ve önemini belirten konuşma Jandarma Üsteğmen Osman Erdem tarafından yapıldı. Erdem, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Ülkemizin bağımsızlığı ve bütünlüğü uğruna, canlarını hiçe sayarak ölüme koşan, dünyanın dört bir köşesinde ve güzel yurdumuzun birçok yerindeki şehitliklerde; ayrıca, vatan topraklarını kanları ile sularken bilinmeyen yerlerde; "kefensiz ama görevini yapmış olmanın huzuru içinde yatan” kahraman şehitlerimizi minnet ve şükran duygularımızla anmak üzere toplanmış bulunuyoruz.

Bugün; Türk milletinin esir edilemeyeceğinin, Türk vatanının parçalanamayacağının tüm dünyaya haykırıldığı gündür.

Bugün; Malazgirt, Kosova, Niğbolu, Yemen, Galiçya, Kafkasya, Sarıkamış, Çanakkale, Kocatepe, Kore, Kıbrıs, Irak, Hakkâri, Van, Şırnak, Tunceli ve Türkiye’nin dört bir yanında şehit olanların günüdür.

Bugün; Ölümsüzlük şerbeti içenlerin "Vatan sağ olsun!” diyerek Allah’a kavuştukları gündür.

Bugün; Barutun kanla, kanın canla, canın vatan, namus ve bayrak uğruna destanlaştığı gündür.

Bugün; "Yâre nişandır tenine erlerin, Şehitlik son rütbesidir askerin.” Diyerek; oğlunun tertemiz alnını öpüp son yolculuğuna uğurlayan aziz şehit ana ve babalarının, babasını göremeden büyüyen yavruların, kocasının yollarını hala gözleyen ve için için her an ağlayan eşlerin, kardeşlerin, dostların gurur günüdür.

"TÜRK İNSANI; VATANI, MİLLETİ VE BAYRAĞI UĞRUNA ÖLMEYİ MUKADDES BİR GÖREV BİLMEKTE”

Şehitlik mertebesi ulaşılabilecek en yüksek mertebedir. Bunun içindir ki, Türk insanı; vatanı, milleti ve bayrağı uğruna ölmeyi mukaddes bir görev bilmektedir. Şanlı ordumuz, tarih sahnesinde yüksek disiplin ve görev anlayışıyla bizlere büyük zaferler kazandırmıştır. Ve yüzyıllardır şehitlerimizin anaları, babaları, eşleri, çocukları ve dostları onların ardından gözyaşı dökerken ağızlarından tek bir temenni dökülmüştür. "Vatan sağ olsun!”

Şehitlerimiz; Binlerce yıldan beri milli varlığımızı sürdürmek için vatan, millet, istiklal, insanlık ve barış ülküsü uğruna düşmanla çarpışırken, sınır boylarında yurdun güvenliği için ibadet kutsallığında nöbet tutarken, memleketini bırakıp, yurdun dört bir yanında "bir harf olsun öğretmek için” çabalarken canlarını feda etmişlerdir. Onlar; Milletin; üstün haysiyet ve itibarını şerefle temsil ederken destanlaştılar, aynı zamanda anıtlaştılar ve geride kalanlar onları ne yerlere ne de göklere sığdırabildiler.

Biziler, çocuklarınız, torunlarınız ve silah arkadaşlarınız olarak manevi huzurunuzda saygı ile eğiliyor, bıraktığınız yerden devraldığımız kutsal görevimize devam etmenin huzur ve gururunu yaşıyoruz. Bizler; maddi ve manevi gücümüzle, dostların güven kaynağı, bölgenin barış unsuru, yurda kem gözle bakanların korkulu rüyası olacağız. Sınırları kanla çizilen bu toprakları çiğnemek, özgürlüğümüzü yok etmek, milli birlik ve bütünlüğümüzü bozmak isteyenlere karşı, dün olduğu gibi bugün de, daime hazır ve tetikte beklemekteyiz.

"BARIŞ İSTEYECEK CESARETTE, SAVAŞI GÖZE ALACAK GÜÇTEYİZ”

Büyük Atatürk’ün izinde hür ve bağımsız varlığımızın güvencesi, şehit kanlarıyla çizilmiş kutsal vatan sınırlarının şerefli bekçisi, dünya barışının fedakâr koruyucusu olan Türk Silahlı Kuvvetleri bugün; Her zamankinden daha bilinçli, daha uyanık, daha kuvvetli bir şekilde milletimizin hizmetkârı olarak, çelik bir süngü kadar sert ve kararlı bir şekilde görevi başındadır.

Gücümüzü denemeye kalkanlar, onun ne kadar büyük olduğunu görecek, bizden dostluk isteyenler onun onurunu yaşayacaklardır. Çünkü barış isteyecek cesarette, savaşı göze alacak güçteyiz.

Türkiye’nin bugünkü güçlü konumuna ulaşması için geçirdiği tarihsel süreç hiç de kolay olmamıştır. Geçirdiğimiz bu süreç neredeyse bir neslin yok olup gitmesine neden olan, acı ve zorluklarla dolu dramatik bir öykü gibidir.

Bu süreç sonunda birlik ve beraberlik içinde, modern dünyanın saygın bir mensubu olarak tarih sahnesinde yerimizi almamızda şüphesiz ki en büyük pay, başta Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda olmak üzere daha sonraki dönemlerde görevleri başında ve özellikle terörle mücadelede hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimize aittir. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki; dünyanın en temiz kalpli, en cesur ve en iyi askeri olan Mehmetçik, bugün olduğu gibi bundan sonra da; ülkemizin birlik ve bütünlüğü, milletimizin huzur ve mutluluğu gibi ulvi değerler uğrunda canını seve seve vermeye hazırdır. Tarihin tanıklık edebileceği ender zaferlerden birinin, "Çanakkale Zaferi”nin kazanıldığı bu anlamlı günde; bütün şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyor, Allah'tan rahmet diliyoruz.

"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır.

Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.”

Vatan size minnettardır.

Ruhlarınız şad, mekânlarınız cennet olsun. Arz ederim.”

Çelenk töreni burada sona erdi. Katılımcılar, daha sonra Silivri Belediyesi Nikah ve Sergi Salonuna geçti.

ÇANAKKALE VE KURTULUŞ RESİM SERGİSİ AÇILDI

Niyazi Bulut, Adnan Taymaz, Hanife Kurt, Aydan Kantar ve Suzan Seçkin tarafından hazırlanan Çanakkale ve Kurtuluş konulu resim sergisi açılışı ilçe protokol üyeleri tarafından yapıldı. Çanakkale savaşını anlatan yağlı boya tabloları konuklardan tam not aldı. Serginin bir hafta boyunca açık kalacağı öğrenildi.

SALON PROGRAMI İBRAHİM YİRİK SAĞLIK MESLEK LİSESİ TARAFINDAN HAZIRLANDI

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü programı, Ertuğrul Gazi İlk ve Ortaokulu salonunda İbrahim Yirik Sağlık Meslek Lisesi tarafından hazırlanan programla devam etti. Saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı, Kavaklı Ortaokulu Müzik Öğretmeni Gökhan Kayapınar eşliğinde söylendi. Program, öğrenciler Işıl Çebi ve Hande Karamilli’nin sunumunda gerçekleştirildi.

ŞEKER: ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARI ŞAD OLSUN

Günün anlam ve önemini belirten konuşma Silivri İbrahim Yirik Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Veyis Şeker tarafından yapıldı. Şeker, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Bugün Çanakkale Savaşları’nın 99. Yıldönümünün idraki içindeyiz. Biz Türklerin yazdığı son kurtuluş destanının başlangıcı Çanakkale ruhunda ifadesini bulur.

Yüce Türk Milletinin milet olma, var olma bilinci 19 Mayıs ile devam etti. Türk Milleti, Büyük Önder Atatürk’ün "Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.” İfadesinde anlamını bulduğu top yekun bir başkaldırı ile Sakarya’da dirilmiştir. Türk Milleti bu dirilişini 30 Ağustos Zaferi ile taçlandırdı.

Bu anlamlı günde başta Büyük Önder Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun... Rahmetle anıyoruz.

"BİZDEN DESTEKLERİNİ ESİRGEMEYEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Programımızın hazırlanmasında bize desteklerini esirgemeyen Kaymakamımız Salih Keser, Belediye Başkanımız Özcan Işıklar, Milli Eğitim Müdürümüz İkram Kayapınar, maddi ve manevi desteklerinden dolayı okulumuz bağışçıcı Hayadar Yirik, bu güzel salonu bize tahsis eden Ertuğrul Gazi İlk ve Ortaokulu Müdürü Seyfi ünlü, maddi destelerinden dolayı Altınok Turizm, Okul Aile Birliği Başkanımız Güler Sakallıoğlu ve üyelerine, öğretmen ve öğrencilerimize huzurlarınızda çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”

Konuşmaların ardından program, Silivri şehitleri ile ilgili slayt, "Kınalı Ali Destanı” tiyatrosu, şiirler, oratoryo ve "Beşikten mezara türküler” (Ayten Özbey, Rümeysa Topaç, Berk Şanlı ve Tolga Kaya’nın sunduğu türkülerle devam etti.

ÖDÜL TÖRENİ

İlçemiz okullar arası Çanakkale konulu Resim, Şiir ve Kompozisyon yarışmalarında derece alan öğrenciler ödüllendirildi. Özel Mektebim Okulları Anadolu Lisesi öğrencisi kompozisyon birincisi Nergis Ekşi, Toki Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi şiir yarışması birincisi Büşra Ayaz ve Hasan Sabriye Gümüş Anadolu Lisesi öğrencisi resim birincisi Aybüke Hayta, ödüllerini Silivri Kaymakamı Salih Keser’i elinden aldı.

Program toplu fotoğraf çektirilerek sona erdi.

Renginar M.SALİ


YORUM YAP