“Basını sansürlenmiş ülkeler geri kalmaya mahkumdur”

“Basını sansürlenmiş ülkeler geri kalmaya mahkumdur”

25.07.2022 10:49:43

Gazeteciler ve Basın Bayramı vesilesi ile açıklamasında İYİ Parti İlçe Bakanı Ahmet Refik Bek, “İnsan için en önemli özgürlükler; aklını kullanma özgürlüğü, düşünce özgürlüğü ve ifade özgürlüğüdür. Basını sansürlenmiş ülkeler, halkın doğru haber alma özgürlüğünü kısıtlayan ülkeler geri kalmaya mahkumdur” ifadelerine yer verdi.

İYİ Parti İlçe Bakanı Ahmet Refik Bek, 24 Temmuz Basın Bayramı vesilesi ile yazılı bir mesaj yayınladı. Bek'in günün anlam ve önemine ilişkin beyanı aynen şu şekilde:

BEK: BASIN: DEMOKRATİK HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASIDIR

“Basın; haber alma özgürlüğünün sağlanması ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi noktasında toplumun gören gözü, işiten kulağı, söz söyleyen dili olarak, demokratik hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır.

“BASINI SANSÜRLENMİŞ, HALKIN DOĞRU HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAYAN ÜLKELER GERİ KALMAYA MAHKUMDUR”

Dördüncü kuvvet olan basın etkin bir rol üstlenirken, ülkemizin basın karnesine bakıldığında pek de iyi olduğu söylenemez. 2022 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ne göre Türkiye 180 ülke içerisinde 149'uncu sırada. Ülkemizde gazetecilerin üçte biri işsiz. Çalışabilenler yoksulluk sınırındaki maaşlarıyla hayatını idame ettiriyorlar. Sansür ve oto sansür yaygınlaşmış durumda. İnsan için en önemli özgürlükler; aklını kullanma özgürlüğü, düşünce özgürlüğü ve ifade özgürlüğüdür. Bu özgürlüklerin gelişmesinin en kitlesel yolu basın ve gazetecilerdir. Basını sansürlenmiş ülkeler, halkın doğru haber alma özgürlüğünü kısıtlayan ülkeler geri kalmaya mahkumdur.

“BASIN MİLLETİN MÜŞTEREK SESİDİR”

Mustafa Kemal Atatürk diyor ki; “Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir."

Bu duygularla, Atatürk'ün Sözünü kendine ilke edinmiş, kalemini satmayan, kiraya vermeyen, böylesine  önemli bir görevi yerine getirmek için özveri ile çalışan, yerelden ulusala, tüm basın meslektaşlarımın ‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı kutlar, sağlık, başarı ve esenlikler dilerim."


YORUM YAP