Hamzaçebi’den 2 B ödemelerine erteleme teklifi

Hamzaçebi’den 2 B ödemelerine erteleme teklifi

03.04.2020 15:26:16

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, 2 B arazilerinde hak sahiplerinin tapularına kavuşmasına ilişkin yasal düzenleme sürecinde olduğu gibi virüs krizinde ödememelerde mağduriyet yaşanmaması için de devrede.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Çin'den başlayan ve bütün dünyayı hızla etkisi altına alan, “COVID-19” olarak isimlendirilen yeni tip korona virüs salgını nedeniyle ekonomik olarak zor günler geçiren vatandaşlar için kanun tekliflerini TBMM Başkanlığına sundu.

HAMZAÇEBİ'DEN 2 B ÖDEMELERİ İÇİN ÖTELEME TEKLİFİ

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, “Kişilerin özel bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları için dahi erteleme seçeneklerinin sunulduğu bu dönemde unutulmaması gereken önemli bir kesim de çeşitli kanunlar bağlamında bazı taşınmazlar üzerinde hak sahibi olan ve tapularına kavuşmak için kısıtlı bütçeleriyle bu taşınmazların taksitlerini ödemeye çalışan vatandaşlarımızdır. Taksitlerini ödemeye başlamış olanların devam eden taksit ödemeleri bir sonraki takvim yılının aynı ayına kadar ertelememiz gerek” diyerek Silivri ve Çatalca ilçelerindeki 2B orman arazilerindeki hak sahipleri için bir kanun teklifi sundu.

HAMZAÇEBİ'NİN SUNDUĞU TEKLİF VE GEREÇELERİ

Milletvekili Akif Hamzaçebi sunduğu kanun teklifinin gerekçelerini, “2020 yılında tüm dünyayı etkileyen ve art arda meydana gelen gelişmeler birçok ekonomiyi ve sektörü son derece olumsuz yönde etkilemiştir. Bu süreç halen devam etmektedir. Son olarak Çin'den başlayan ve bütün dünyayı hızla etkisi altına alan, “COVID-19” olarak isimlendirilen yeni tip koronavirüs salgını, toplumsal sağlığın yanı sıra dünya ekonomisi ile yerelde ve küreselde hemen hemen tüm ticari faaliyetleri ciddi manada tehdit altına almıştır.

“SADECE SAĞLIK DEĞİL TİCARET VE SANAYİDE DE ETKİLER HİSSEDİLMEKTE”

Söz konusu salgının etkilerini en aza indirmek ve yayılmasının önüne geçmek amacıyla tüm dünyada ve Türkiye'de önlemler alınırken virüsün yayılma hızının çok yüksek olması, alınan önlemlerin katılığını artırmaktadır. WHO tarafından 11 Mart 2020 tarihinde pandemi, yani “dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalık” ilan edilen COVID19 salgınının etkileri ülkemizde de ağır bir şekilde hissedilmektedir. Türkiye'de toplumsal sağlık ve virüsün yaygınlaşmasının önüne geçmek amacıyla çok sayıda önlem alınıyor olsa da söz konusu salgının etkisi sadece toplumun sağlığına ilişkin olmayacak gerek doğrudan ve gerekse alınan önlemler sonucunda dolaylı olarak ekonomik faaliyetleri ve çalışma yaşamını da büyük ölçüde etkileyecektir. Salgının birçok sektöre hızla yayılan olumsuz etkileri, başta turizm ve ulaştırma olmak üzere imalattan perakendeye, ihracattan ithalata ve bunların alt sektörlerine kadar ticaret ve sanayide doğrudan hissedilmektedir.

“DİĞER ÜLKELERE GÖRE EKONOMİMİZ ÇOK DAHA OLUMSUZ ETKİLENDİ”

Türkiye, kendi ekonomik krizini yaşamaya devam ederken meydana gelen bu virüs salgınının ekonomiyi diğer ülkelere göre çok daha olumsuz bir şekilde etkileme potansiyeli vardır. 2019 yılında Gayrisafi Yurtiçi Hasılanın % 0,9 oranında büyüdüğü, işsizliğin % 13'ler seviyesinde olduğu, enflasyonun ise tüm çabalara rağmen tek haneli sayılara indirilemediği ülkemizde bir de tüm dünyada etkisini gösteren söz konusu salgın durumunun yaratacağı ekonomik kriz hemen herkesi olumsuz etkileyecektir.

Kişilerin özel bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları için dahi erteleme seçeneklerinin sunulduğu bu dönemde unutulmaması gereken önemli bir kesim de çeşitli kanunlar bağlamında bazı taşınmazlar üzerinde hak sahibi olan ve tapularına kavuşmak için kısıtlı bütçeleriyle bu taşınmazların taksitlerini ödemeye çalışan vatandaşlarımızdır. Söz konusu ekonomik krizin en çok sorun yaratacağı alanlardan birisi de budur. Türkiye'de kamuya ait taşınmazların satışı, bunların hak sahiplerinin tespit edilmesi, hangi taşınmazların hangi bedel üzerinden ne şekilde satılacağı, başvuru için belirlenen süreler gibi konular geçmişten bugüne daima sancılı süreçlerden geçilerek belirlenmiş ve gündemdeki bir konu olagelmiştir. Geçerliliğini halen koruyan bu durum, son imar barışı kanunları ve diğer ilgili kanunlarla birlikte birçok hak sahibinin başvurusunu yaparak taksitlerini ödemeye başlamasıyla devam etmektedir.

Tapu ve mülkiyet sorunlarının çözülmesi bağlamında atılan adımlardan biri Silivri ve Çatalca ilçeleri içindir. İstanbul ili Silivri ilçesine bağlı Sayalar, Danamandıra ve Çayırdere mahalleleri ile Çatalca ilçesi Hallaçlı, Gümüşpınar, Aydınlar, Karamandere ve Yaylacık mahallelerinin eski köy yerleşim alanları ile Çatalca ilçesi Fatih ve Atatürk mahallelerinin yerleşim alanında bulunan Hazineye ait taşınmazlar üzerinde 1877-1878 tarihindeki Osmanlı-Rus Savaşı sonrası Balkanlar'dan gelen vatandaşlarımız yerleşiktir. 142 yıldır, babadan, dededen beri burada yerleşik olan hak sahiplerinin taşınmazlarına kavuşmaları için farklı tarihlerde girişimlerde bulunulmuş olsa da son olarak 18.05.2017 tarihli ve 7020 sayılı Kanunun 14'üncü maddesiyle 4706 sayılı Kanuna eklenen Geçici 22'nci madde kapsamında birçok hak sahibi başvurularını yapmış ve taksitlerini ödemeye devam etmektedirler.

Hak sahiplerinin tapu ve mülkiyet sorunlarının çözülmesi için halen yürürlükte olan birçok kanun maddesi ve bu maddeler kapsamında tebligatlarını almış ya da taksit ödemelerine başlamış birçok hak sahibi bulunmaktadır. Ülkemizi de içine alan salgın nedeniyle yaşanacak olan ekonomik sıkıntılar nüfusun tamamına yakınını etkileyeceği gibi taşınmazların taksitlerini ödemeye çalışan hak sahiplerini de etkileyecektir. Diğer ekonomik konularda alınan önlemlerin yanı sıra taksit ödemelerini geciktirmekle karşı karşıya olan hak sahiplerinin mağduriyetinin önüne geçmek gereklidir.

“BİR SENE ERTELENSİN” TEKLİFİ

Bu Kanun Teklifiyle yukarıda belirtilen Kanun maddeleri çerçevesinde kendisine tebligat ulaşan ya da aynı Kanun maddeleri kapsamında taksit ödemelerine başlamış olan hak sahiplerinin tebligat sürelerinin ve taksitlerinin bir sene ertelenmesi düzenlenmektedir” sözleri ile aktardı.

 

 

YORUM YAP