Sevginar Sali

Zihin ve ruh temizliği...

Hayatın size yeni sürprizler getirmesini istiyorsanız, her şeyden önce kapınızı eskilere kapatıp, yeniliklere açmalısınız. Hep aynı şeyi yaparak bir yenilik beklemek akıllı işi değil. Eski sevgiliyle harcarsanız vaktinizi, yeni bir sevgiliye kapılarınızı açamayacak kadar yorgun olursunuz. Odak noktalarını iyi belirlemek gerekiyor. Eski işinizi, eşinizi, arkadaşlarınızı bir tarafa bırakın. Hayatınızda yeni bir şey olması için daha önce yapmadığınız şeyler yapın.
Hepsinden önemlisi zihnimizde temizlik yapabilmek. Zihin temizliği ve ruh temizliği yapmak gerekiyor ara sıra…
Nasıl biriktirince zorsa ev temizliği, zihin temizliği de öyledir. Ben bazen eşyalarımı uzun süreler boyunca gözden geçirmeyi ihmal ederim. Geçenlerde odamı topladım. Çekmecelerde ne kadar gereksiz ve kullanılmayan eski eşya varsa attım. Dibinde iki fıs kalmış parfümleri, hiç kullanılmadan bozulmuş makyaj malzemelerini, kaçmış çorapları, bozuk masa saatlerini, karalanmış bir çekmeceye tıkıştırılmış kağıt yığınlarını, yarısı okunmuş dergileri, eski takvimleri, kırık kutuları, bir gün lazım olur diye yıllarca beklemiş ama lazım olduğunda akla dahi gelmemiş düğmeleri, miadı dolmuş ilaçları, zarfı dahi açılmamış faturaları ve bir sürü saçma sapan başka şeyi fırlattım attım.
Şimdi odam aydınlandı, boşluklar oluştu torba, torba çıkan çöplerin ardından. Daha huzurla kullanıyorum artık burayı. Çok daha kullanışlı, çok daha yaşanası bir yer haline geldi. Onca eşyanın yükünden de kurtuldum, hafifledim. Şimdi gerçekten neye ihtiyacım var görebiliyorum. Eskiden, o kargaşada, neyin eksik olduğunu algılamak bile olası değildi. Biriktirmemek gerek ıvır, zıvırı atmak gerek yeri geldiğinde, yük edip taşımamak lazım.
Zihnimizdeki ıvır zıvırları da atmak gerek. Ara sıra bir güzel temizlik yapmalı insan. Öfkelerimizden, tatsız anılarımızdan, kırgınlıklarımızdan sıyrılmak için düzenli olarak arınmamız lazım. Arınalım ki zihnimiz ve ruhumuz huzur bulsun. Boşlukları olsun ki ihtiyacımız, eksiğimiz nedir görebilelim. Gidip vitrinlerde yeni ne var göz atabilelim. Aldıklarımız, keyifle kullanacaklarımız olsun. Bir köşede çürümeye bırakacaklarımız değil.
Tıpkı eski eşyalar nasıl çürür ve kokutursa odanızı, eski yaşanmışlıklar da beyninizi kemirir ve ruhunuzu kokuşturur. Zihin temizliğinin 1. yasası da aynı ev temizliğinde olduğu gibidir. Eğer artık sizi mutlu etmiyorsa ve kullanışlı değilse atın gitsin. Atın ve bir daha arkanızı dönmeyin. Kalkıp çöpten tekrar çıkarıp sarıp sarmalamayın. Gönderin ve yüzünüzü yeniliklere çevirin. Arkaya bakarsanız, önünüzü göremezsiniz. Fırsatlar bir nehir gibi akıp geçerken ayaklarınızın altından, siz bakışlarınızı doğru yere yöneltmediğiniz için hep aynı girdabın içinde bulursunuz kendinizi.
Gelelim ruhun temizliğine. Ruhun temizliği için affetmeyi ve vedalaşmayı öğrenmek gerekiyor. Kabullenmek ve her şeyi olduğu gibi görüp algılamak lazım. İç sesinizi dinleyerek, gerçekte neyi istediğinizi bulmanız lazım. Ruhunuzu karartan, sizi çıkmaz sokaklarda kaybeden her türlü duyguyu tanımlayıp olduğu gibi kabullenin ve salın gitsin. Vedalaşın artık, geride bırakın. Şu ana ve yarına odaklanın. Gerçekte istediğiniz her neyse ona doğru adım atın. Her adım bir diğerini getirecektir. Adım atmayı öğrenirseniz, bir süre sonra koşmaya başlarsınız. Rüzgarı saçlarınızda hissederek koşun...
*Alıntı

Kadir Geceniz mübarek olsun… Sağlık ve huzur dilekleriniz kabul olsun…

YORUM YAP