TRAKYA’DA KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRALLERE HAYIR!

TRAKYA’DA KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRALLERE HAYIR!

24.02.2017 13:22:43

Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan'ın Termik Kömür Santrallerinin zararlarına dikkat çektiği basın açıklamasında tüm Silivrilileri 26 Şubat Pazar günü saat 15:30'da Silivri Çevre Derneği çay bahçesinde düzenlenecek Serbest Kürsü etkinliğine katılmaya davet etti.

Santral mücadelesinde güçlü bir tepkinin önemine işaret eden Korsan'ın konu hakkında yaptığı açıklama aynen şu şekilde: “Hükumetimiz Trakya'nın ölümüne yol açacak kömürlü termik santralların yapımına Silivri ve Çerkezköy'den başlıyor.

DÜNYA VAZGEÇTİ, HÜKÜMET İNATLA KÖMÜR TERMİK SANTALİ YAPMAK İSTİYOR

Dünyanın uzun yıllar önce yenilerini yapmaktan vazgeçtiği kömürlü termik santralları inşa etmeyi inatla sürdürmeyi seçen hükumetimiz son ölüm santralını Silivri ile Çerkezköy arasına yapmaya karar verdiğini bir bakanlar kurulu kararıyla ilan etti.

NE TÜRKİYE, NE TRAKYA'DA NE DE SİLİVRİ'DE YAPILMASIN

Havamızı, toprağımızı, suyumuzu zehirleyecek, ekinimizi, hayvanlarımızı ve en önemlisi insanlarımızı öldürecek olan bir santralin ne Silivri'de, ne Trakya'da, ne de Türkiye'de yapılmasını istemiyoruz.

BACALAR ZEHİR SAÇACAK, YER ALTI SULARI YAĞMALANACAK

Termik santralların bacalarından etrafa yayılan gazlar ve kömür tozları kanser dahil bir çok hastalıkla insanları, hayvanları ve tüm doğayı yok ederken, santralın soğutma suyu için yeraltı su kaynaklarımız yağmalanacak.

TARIM ARAZİLERİ VE ORMANLAR YOK OLACAK

Tüm Silivri'yi ve Çerkezköy'ü etkileyecek olan bu santral, Çayırdere ve çevresindeki Beyciler, Büyükçavuşlu, Sayalar ve Danamandıra köylerinde tarım arazilerini ve ormanları yok edecek, yaşamı imkânsız kılacak.

ÇELİŞKİLER ACI GERÇEKLERİ ORTAYA KOYUYOR

Yöneticilerimiz bir yandan güvenilir, ucuz, kaliteli ve temiz bir enerji istediklerini söylerken, diğer yandan dışa bağımlı enerjilerden kurtulmak istediklerini söylüyorlar fakat aynı cümlenin içinde kendi kendilerini yalanlayarak yapılacak santralın ithal ve yerli kömürle çalıştırılacağını da söylüyorlar. Hepimiz yerli kömürün yetersiz olacağını ve bu santralın büyük ölçüde ithal kömürle çalıştırılacağını biliyoruz. Ayrıca kömüre dayalı santralların enerjiyi pahalı ürettiğini de biliyoruz.

ÇÖZÜM YÜZÜMÜZÜ RÜZGAR VE GÜNEŞE DÖNMEK

Ne yapılacak bu santral, ne de peşinden hem Trakya'da, hem de tüm Türkiye'de yapılacağı söylenen diğer kömürlü termik santrallar Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını çözmeyecektir. Çözüm yüzde yüz yerli kaynak olan rüzgara ve güneşe dönmektir. Çözümü ithal kömürde arayan yöneticilerimize, ülkemize gereken enerjiyi rüzgar ve güneş santrallarından elde etmelerini ve bununla yetinmeyerek rüzgar ve güneş santralları teknolojisine yapılacak yatırımları teşvik ederek bu santralların ülkemizde üretilmeleri için gerekli önlemleri de almalarını öneririz.

SERBEST KÜRSÜYE DAVET

Hepimizi etkileyecek olan bu santral hakkında konuşmak için herkesi, tüm sivil toplum kuruluşlarını, tüm siyasi partilileri 26 Şubat Pazar günü saat 15:30'da Silivri Çevre Derneği çay bahçesinde düzenleyeceğimiz Serbest Kürsü etkinliğimize bekliyoruz.


YORUM YAP