Termik santral ülke gündemine taşındı

Termik santral ülke gündemine taşındı

7.12.2016 11:58:24

Kömür yakıtlı termik santrallerin çevre ve insan sağlığı açısından telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacağını, bu nedenle toplumsal refah kaybına yol açacak her türlü demode uygulamanın sonuna kadar karşısında olacaklarını belirten Silivri Belediyesinin tepkisi ulusal basının da gündemine oturdu. 

Gelecek nesillere daha yaşanası bir dünya bırakmak, doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir gelişme için termik santral yapımına karşı olduğunu düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna deklare eden Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ın net tavrı yerelde olduğu gibi ulusal basında da geniş yankı buldu.

IŞIKLAR: TARIM SİT ALANI OLARAK İLAN EDİLMESİ GEREKEN TOPRAKLARIMIZ TERMİK SANTRAL İÇİN SEÇİLDİ
Başkan Işıklar, “Silivri'de ölüm bacaları istemiyoruz” demiş ve ardından şu açıklamayı yapmıştı: “Dünya Kömürlü Termik Santralleri ve Nükleer Santralleri iptal etme kararı alırken; bölgemizde 585 hektarlık alanda – ki bu 5 milyon 580 bin metrekare birinci derece tarım ve ormanlık alanı kapsayacak- ve linyit kömürü ile çalıştırılması planlanan bir termik santral hazırlıklarına başlanmıştır. Birinci derece tarım alanı olan topraklarımızın, “Tarım Sit Alanı” ilan edilerek korunması için çaba gösterirken, termik santral için seçilmiş olması bölgemizde üzüntüyle karşılanmıştır. İstanbul'un anayasası olan 1/100.000'lik planda, ilçemiz mevcut doğal koşulları korunan, Eğitim, Bilişim ve İleri Teknoloji Alanları, Fuar Alanı, Tarım Teknolojileri Alanı, Raylı Sistemleri, Limanlarıyla geleceğe bilişim ve teknoloji kenti olmaya aday bir planla donatılmıştır. Trakya topraklarımızın her karışı verimli tarım arazisi, İstanbul'da kent ve kent çevresi tarım yapabilecek tek bölge de ilçemizdir! Yedi senedir, tarım bölgesi olarak 430 km2 toprak zenginliğimizi koruyup, geliştirme çabası içindeyiz. Yenilenebilir enerjinin hayata geçirilebileceği, üstelik kömür havzası da olmayan bir bölgede termik santral yapılacak olması doğru değildir. Sürdürülebilir bir kalkınmanın temeli olabilecek bu toprakların korunması, hepimizin vicdani borcudur.

“ÇEVREYE DUYARLI TÜM YURTTAŞLARIMIZIN DESTEĞİNİ BEKLİYORUM”
Tüm Trakya halkının, çevreye duyarlı tüm yurttaşlarımızın, sivil toplum kuruluşlarının, odaların ve basın mensuplarının bu konuyla ilgili desteğini bekliyor, bu yanlıştan biran evvel dönülmesi için Bakanlıklarımızdan ve Sayın Başbakanımızdan bu konuyu bir kez daha değerlendirmesini diliyorum. Toprağımıza, havamıza, suyumuza, geleceğimize sahip çıkmalıyız. Trakya'da Termik Santral istemiyoruz!"


Termik santrale hayır demek isteyen vatandaşlar 12 Aralık Pazartesi günü mesai bitimine kadar Silivri Belediyesi İletişim Merkezi'ne başvurarak imza kampanyasına destek verebilir.
Hazal BAŞARAN

YORUM YAP