“Öğretmenler Odası: Silivri” Belgeseli 24 Kasım’da yayına girdi

“Öğretmenler Odası: Silivri” Belgeseli 24 Kasım’da yayına girdi

24.11.2022 15:33:34

Silivri Emekli Öğretmenlerinin yer aldığı “Öğretmenler Odası: Silivri” belgeseli yayında… 

Silivrili Emekli Öğretmenlerin dahil olduğu anılarını ve yeni kuşak genç öğretmenlere tavsiyelerini, görev yaptıkları dönemin Silivri ve Türkiye'sini paylaştıkları belgesel OT Sanat Yapım'ın YouTube hesabında yayında olacak.

https://www.youtube.com/watch?v=Xqbzeka4jpY&ab_channel=OTSanatYap%C4%B1m

Çalışma 24 Kasım Öğretmenler Gününde, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için ilan ettiği dil devriminin yılı olan 1932'de, yani saat 19:32'de yayına girdi.

Belgeselin Fikir ve Proje Koordinatörü, Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Oğuz Kağan Aydos'tur.

WhatsApp Image 2022-11-24 at 15.21.30

AYDOS: ÇOCUKLUĞUM ‘ÖĞRETMENLER ODASI'NDA GEÇTİ

Silivri'nin emekli edebiyat öğretmenlerinden Nurettin Aydos'un oğlu olan Aydos fikrin nasıl ortaya çıktığını şöyle anlattı: “Öncelikle şunu belirtmek isterim biz bu işi yaparken, hiçbir kurum ve kuruluştan destek almadan, tamamen bağımsız bir şekilde gerçekleştirdik. Tek desteğimiz öğretmenlerimizle içtiğimiz çay ve hoş sohbetleri oldu, hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Bizler proje üretmeye, kasabamıza ve ülkemize hizmete devam edeceğiz. Bize omuz vermek isteyen olursa kapımız açık.

Şimdi gelelim nereden çıktı bu belgesel fikri konusuna… Babam ve öğretmen arkadaşları, abilerim ablalarım hep hatıralarını anlatır bana. Hayatın içinden dersler sunarlardı, bu anı ve hatıraları başta Silivri olmak üzere tüm ülkemiz işitsin ve kendine dersler çıkarsın istedim. Benim çocukluğum babamın eğitimci olmasından kaynaklı öğretmenlerin arasında, ‘Öğretmenler Odası'da geçti. Belgeselin ismi de buradan gelmekte. Eskiden bir odanın içinde bilgiyi pişirip derste bize sunan öğretmenlerin yine bir video içinde geleceğe sunmasını istedik. Öğretmenlik emekli olunsa da bitmiyor, ömür boyu süren bir meslek. Kimi öğretmenlerimiz tarımı öğrenip köylüye tarım öğretiyor, kimisi özel kurumlarda eğitim hayatına devam ediyor, kimi sürücü kurslarında, kimi sanatsal faaliyetlerde, kimi siyasette… vb. Birçok alanda eğiticiliklerini sürdürüyor ve topluma faydalı olmaya gayret ediyorlar. Bana göre Öğretmenler Günü sadece eğitimcilere kalem, defter, ajanda hediye edilen bir gün değildir. Öğretmenlerimizin adını konferans salonuna ya da herhangi bir yerin tabelasına yazıp sözlerinin hatıralarının unutulmasına gönlümüz razı olmadı. Emekli öğretmenlerimizi bu belgesel vesilesiyle gelecek kuşaklara aktardık.

Belgeselde yer alan öğretmenlerimiz aktif görev yaptıkları dönemleri hatırlatarak izleyenleri şaşırtacak anılarını paylaştı, hem güldürdü hem de duygulandırdı.”

ERDOĞAN: KLASİK BELGESEL FORMATININ DIŞINDA BİR İŞ YAPMAYA GAYRET GÖSTERDİK

Yapımcılığını ve Yönetmenliğini, Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Tugay Erdoğan'ın üstlendiği belgeselin çekimleri Silivri ve mahallelerinde gerçekleştirildi. Erdoğan proje ile ilgili duygularını şöyle paylaştı: “Annelerimiz bizlerin ilk öğretmenleri daha sonra okulda öğretmenlerimizle bir arada oluyoruz. Onlar bize hem annelik hem babalık hem öğretmenlik yapıyor, başta hiçbir öğrenciyi tanımasa da ayrım yapmadan bu ülkenin çocuğudur diyerek hepsini kazanmaya ve hepsini bilginin ışığında aydınlatmaya gayret gösteriyor.

“Öğretmenler Odası: Silivri” belgesel serisinin ilki diğer kasabalarda da bu projeyi sürdürmek istiyoruz, bu belgesel haricinde çekimi halihazırda süren sürpriz projelerimiz de var.

Neden saat 19.32 onu da özetle açıklamak isterim. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk Arapça, Farsça, Fransızca, İtalyanca terim ve kelimelerden oluşan Osmanlıca ile milletin kısa sürede okuma yazma öğrenemeyeceğinin farkındaydı, çünkü toplum Türkçe konuşup, sesli-sessiz harfleri kullanıyor. Osmanlıca alfabe ile konuştuğunu yazamıyordu. İlk matbaayı kuran İbrahim Müteferrika 150 yılda 417 kitap basmış, kimse okuyamadığı için batmıştı. Aynı dönem Avrupa'da 2 milyondan fazla farklı kitap basılmış, beş milyar adet satılmıştı. Kadınların 1000'de 4'ü, erkeklerin %7'si, Osmanlıca okuma yazma biliyordu. Dört çocuktan üçü okula gitmiyordu. Kız çocukları zaten okula gönderilmiyordu, bu nedenle dil devrimi ile öz Türkçe'ye dönüş vatanımız için çok önemlidir. Belgeselin yayın saati 19.32'dir. Birçok kuşağı yetiştiren kahraman öğretmenleri anmak istedik, klasik belgesel formatının dışında sohbet havasında bir iş yapmaya gayret gösterdik, umarım herkes için faydalı olur, iyi seyirler diliyorum, tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.”

PROJEDE YER ALAN ÖĞRETMENLER

Projede yer alan öğretmenler Ahmet Demiralay, Erdoğan Eren, Mehmet Özkan, Halil İbrahim Taşçı, Salih Fıçıcı, Mübeccel Çeşmecioğlu, Tekin Zengi, Sevim Şirin, Mehmet Turan, Nurettin Aydos, İbrahim Meriç, Ahmet Kahraman, Mehmet Şenel ve Mümin Tuğlu oldu.


YORUM YAP