İki yakamızı birleştirecek çalışma başladı

İki yakamızı birleştirecek çalışma başladı

24.05.2023 11:22:12

Silivri'nin iki yakasını bir araya getirecek olan Silivri Şehir Geçişi Projesi'ndeki çalışmalar başladı. Projenin tamamlanması ile Silivri'deki trafik yoğunluğunun tarihe karışması bekleniyor.

23 Mayıs 2023 Salı günü itibariyle, Silivri'nin iki yakasını bir araya getirecek, ilçe tarihimizin en büyük yatırımlarından olan viyadük çalışması başladı.
Bu sebepten dolayı BEDAŞ ile Boğluca Deresi arasındaki D-100 yolu kademeli olarak önce Edirne daha sonra da İstanbul istikametinde trafiğe kapatıldı. Trafik yan yollardan verildi.
Oluşacak yoğunluğu önlemek adına yan yolda (BEDAŞ-Devlet Hastanesi / D-100 çıkışı arası ve BP - Terminal istikameti) parklanmaya izin verilmeyeceği önemle duyuruldu.
Konutlar alt geçidi ile Devlet Hastanesi-sahil bağlantı yolu da kapatıldı. Bu süreçte D-100'den Bölge Trafik önünden dönüşle sahile geçilebilecek.
Zabıta ve Emniyet Trafik ekipleri geçiş yollarında denetimde kalacak.
D-100'ün kısmı kapandığı süreçte VEGA AVM (Eski Kipa) ile Tapu Müdürlüğü önündeki yaya üst geçitler kullanımda olacak. Aynı şekilde BEDAŞ önündeki yaya üst geçit de kullanılabilir.
Mayıs Meclisinde konuyla ilgili açıklamada bulunan Başkan Volkan Yılmaz, ayrıntıları şöyle ifade etti: “2022 yılı yatırım programında bu proje yoktu; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın olurlarıyla 2022 yatırım programına alındı. Dev bütçeyle yapılacak bir proje. Kapsamı yalnızca Silivri'deki hastane ve VEGA AVM'nin önündeki geçişle sınırlı değil. Yatırım programına alındıktan sonra ihale süreçleri vs. geçildi. Şimdi de artık çalışmanın başlayacağı, kazmanın vurulacağı, kazık makinelerin sahaya ineceği güne geldik.
Silivri Şehir Geçişi Projesi 41 km mesafeyi kapsıyor. Bir ucu Büyükçekmece Mimar Sinan, bir ucu da Kınalı. Bu projedeki ilk kazma VEGA AVM ile hastanenin önünden vurulacak. Yani Silivri Belediyesinin proje üzerindeki ağırlığı ve projenin hayata geçmesindeki emeği büyüklerimiz tarafından göz ardı edilmedi. Silivri Şehir Geçişi Projesi'ne Silivri'nin kalbinden başlanıyor.” dedi.
“SİLİVRİ'DEKİ TRAFİK YOĞUNLUĞU TARİHE KARIŞACAK”
Projenin Silivri için önemine vurgu yapan Başkan Volkan Yılmaz, “Proje, doğu-batı aksı üzerinde, D-100 devlet yolu üzerinde bulunmaktadır. Yolun mevcut durumu şu an 2x2 bölünmüş yol olarak hizmet vermektedir. Silivri'mizin önündeki yoldan günde 39.512 araç geçiyor. Söz konusu yol bu yoğunluğuyla projenin ne kadar gerekli olduğunu da ortaya çıkarıyor. Avrupa'yı ve Trakya bölgesindeki illerimizi İstanbul'a ve oradan da Anadolu'ya bağlayan otoyollardan sonra, stratejik açıdan en önemli aks Kınalı Kavşağı, Kınalı ayrımıdır.
Büyükçekmece'nin de içerisinde bulunduğu D-100 aksı da bunun için çok önemli bir anlam taşımaktadır. Projenin tamamlanmasıyla yolun fiziksel ve geometrik standartlarında iyileştirilmesi ve standardizasyonu sağlanacaktır. Bölgenin yoğun turizm potansiyeli kesiminde de hızla artan sanayi tesisleri ve bağlantılı limanlar nedeniyle söz konusu yolun tamamlanmasının ne kadar önemli olduğuna hepiniz sanırım hak verirsiniz.
Proje kapsamında ana yolda tek şeritte 10,5 metre genişlik olmayan bütün güzergâhlarda 41 km boyunca bu genişletmeler yapılacak. Ana yol ve yan yollar bütünü sıcak kaplamalarla yenilenecek. Tüm yan yollar ve tüm ana yollar komple karayolları standardına getirilecek. İhtiyaç bulunan yerlerde ise ayrıca temel iyileştirmeler ve alt temel iyileştirmeler yapılacak ve hepsi Karayolları yol standardında gerçekleştirilecek.
Önemli bir konu da; yağmur suyu deşarjı ve drenaj sistemlerinin tamamı yenilenecek ve elden geçirilecek. Gerekli noktalarda yolda yatay düşey düzenlemeler yaparak trafik güvenliği de esasında bu noktalarda artırılacak.
İhtiyacı karşılayamayan veya yapı ömrünü doldurmuş sanat yapıları yıkılıp hepsi yeniden, sil baştan yapılacak.
Biz geçiş sistemini esasında bat-çık olarak planlamıştık ancak su baskını riskinden dolayı mühendisler üzerini çizdi. Ulaştırma Bakanımız ve Karayolları Bölge Müdürlüğümüz yoğun çalışması sonucunda geçiş sistemi viyadüklü sisteme döndürüldü. 11 açıklıklı bir viyadük ile yaklaşık 320 metrelik bir köprü inşa edilerek Silivri'nin iki yakası bir araya getirilecek. Proje ile eski yaya üst geçitlerinin tamamı kaldırılacak. Viyadük altından daha elverişli yaya geçişleri sağlanacak ve hem rekreasyon alanları olacak hem de ticari ve sosyal donatılar oluşturulacak.
Viyadük altında bulunan iki yönlü kavşak ile Silivri'deki trafik yoğunluğu artık tarihe karışacak. İlçe merkezi yeni bir rekreasyon alanına kavuşacak. Çok ciddi bir alanda yeşil alan, çalı grubu ve ağaçlandırmalar yapılacak.
Otogar kavşağı da projede yoktu, sonradan dahil edildi. Burası 108 metre uzunluğunda bir viyadük olacak. Yani İstanbul'dan gelenler direkt karşıya devam edebilecek. O viyadüğün altındaki döner kavşakla da oradaki trafik kesintisiz bir şekilde sağlanacak. Bu 108 metre viyadük esasında projeye diğer viyadük gibi sonradan eklendi ama çok önemli bir rahatlama sağlayacak.” ifadelerini kullandı.
“SİLİVRİ İÇİN DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”
Çalışmalar esnasında yolların kapanması nedeniyle oluşacak trafik sorununa da değinen Başkan Yılmaz, “Geçtiğimiz günlerde Kaymakamımız Tolga Toğan, Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilisi, müteahhit firma, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Trafik Şube Müdürlüğü ve teknik ekiplerin bulunduğu bir toplantı yaptık. Konumuz ‘Silivri'deki vatandaşlarımızın trafik çilesini nasıl daha aza indirebiliriz. Alternatif yolları, alternatif güzergâhları nasıl bulabiliriz' oldu.
Proje Mimar Sinan Köprüsünden başlayıp Kınalı kavşağında bitecek.
D-100 karayolu, itfaiyenin oradan kapatılacak. İtfaiyenin oradan ve Boğluca Deresine gelmeden Edirne istikametinden gelirken kapatılacak. Tüm trafik yan yollar üzerinden yürüyecek. Başka bir alternatif yok çünkü.
Yazlıkçıların Silivri'deki bu yan yol güzergâhlarını kullanmadan cezaevi kavşağını, Silivri kavşağını kullanarak evlerine gitmelerini isteyeceğiz. Artık hepimizin alternatif yolları olacak ve bunları hayata geçirerek buradaki yoğunluğu hep beraber azaltacağız. Çalışma sırasında yan yollarda bulunan trafik ışıkları kapatılacak olup trafik yoğunluğunun azaltılması için geçici parklanmalara da yan yollarda artık müsaade edilmeyecek.
Mevcut alt geçitten sağlanan araç geçişleri çalışma süresince İstanbul yönü otogar kavşağından, Edirne yönü de otoyol bağlantısı köprüsünden sağlanacak. Yani hastanenin oradaki daha doğrusu millet bahçesinin oradaki dar köprü iptal. E-5'i bölen ışıklar iptal. Dolayısıyla birinci alternatifimiz bölge trafiğin olduğu köprümüz yani otoban köprümüz. Diğeri de otogar köprümüz olacak. Ama proje tamamlandığında Silivri'nin iki yakası bir araya gelmiş olacak.
Emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Karayolları 1. Bölge Müdürümüze, Karayolları Genel Müdürümüze, Ulaştırma Bakanımıza ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımı sunuyorum. Silivri için, milletimiz ve devletimiz için yapacak daha çok işimiz var.” diye konuştu.
Sevginar Sali

YORUM YAP