Dirik: Engeli kaldırmak üzere birer nefer haline geleceğiz

Dirik: Engeli kaldırmak üzere birer nefer haline geleceğiz

3.12.2023 13:26:16

3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajında CHP Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Şahin Dirik, “Başta engelli vatandaşlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın hiç kuşkusu olmasın ki Cumhuriyetin ikinci yüzyılında, Silivri Belediyesi, gençliğin dinamizmi ve vizyonuyla desteklenen partimizin sosyal politikalara olan eşsiz yaklaşımıyla yeniden taçlanınca bizler önünüzdeki her türlü engeli kaldırmak üzere görevlendirilmiş, yetkilendirilmiş birer nefer haline geleceğiz” dedi.

CHP Silivri Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Şahin Dirik, 3 Aralık Dünya Engeller Günü vesilesi ile bir mesaj yayınladı.
ŞAHİN: ENGELLER DAHA KALDIRILAMADI
Şahin'in konuyla ilgili dikkat çeken açıklamaları aynen şu şekilde: “Bugün, 3 Aralık 2023… Birleşmiş Milletler Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesi'nin Türkiye tarafından onaylanarak yürürlüğe girmesinden bu yana 14 yıl, 5378 sayılı Engelliler Kanunu'nun kabul edildiği günden bu yana ise tam 18 yıl geçmiş olmasına rağmen; engelli bireylerin toplum yaşamına tam ve etkin katılımları önündeki yüzlerce engel, üzülerek belirtiyorum ki maalesef hala tam olarak ortadan kaldırılamadı.
“ENGELLİ BİREYLER AÇISINDAN MAĞDURİYETLERE SEBEBİYET VERMEKTE”
Sözleşmenin amacı “engellilerin tüm insan hak ve temel özgürlüklerinden tam ve eşit şekilde yararlanmasını teşvik ve temin etmek ve insanlık onurlarına saygıyı güçlendirmek” şeklinde tanımlanmıştır. Ne var ki ülkemizde engelli bireylerin temel insan haklarından yararlanabilmeleri için koruma, saygı gösterme ve yerine getirme yükümlülüklerini tam anlamıyla hayata geçirmeyen kamu idaresinin yanı sıra zaman zaman yerel yönetimlerin de katılım mekanizmalarını işletmekten; ihtiyaç ve hak odaklı, sürekliliği olan politikalar üretmekten uzak yaklaşımları da engelli bireyler açısından mağduriyetlere sebebiyet vermektedir.
“BİZLER ÖNÜNÜZDEKİ HER TÜRLÜ ENGELİ KALDIRMAK ÜZERE GÖREVLENDİRİLMİŞ, YETKİLENDİRİLMİŞ BİRER NEFER HALİNE GELECEĞİZ”
Bu noktada Silivri'de EYKOM'u anmamak ne mümkün. EYKOM ilçemize Silivri Belediyesi tarafından Cumhuriyet Halk Partisi döneminde kazandırılmış nadide bir projedir. Sayısız engelli vatandaşımızın hayatına dokunmuş, önlerindeki engellerin kaldırılmasına vesile olmuştur. İyi bir örnektir. Başta engelli vatandaşlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın hiç kuşkusu olmasın ki Cumhuriyetin ikinci yüzyılında, Silivri Belediyesi, gençliğin dinamizmi ve vizyonuyla desteklenen partimizin sosyal politikalara olan eşsiz yaklaşımıyla yeniden taçlanınca bizler önünüzdeki her türlü engeli kaldırmak üzere görevlendirilmiş, yetkilendirilmiş birer nefer haline geleceğiz.
“EN BÜYÜK ENGEL SEVGİSİZLİKTİR”
Şu da asla unutulmamalıdır ki en büyük engel sevgisizliktir. Güzel günlere el ele, hep birlikte ulaşacağız. Güzel günler yakın…”

 

YORUM YAP