“Aleviliği Alevilere öğreten çok Görmez’ler gördük!”

“Aleviliği Alevilere öğreten çok Görmez’ler gördük!”

06.01.2016 10:28:29

Aksoy, Diyanet İşleri Başkanının Türkiye'de Alevi vatandaşların özgürce inançlarının gereklerini yapmaları, geleneklerini yaşatmaları gerektiğini her fırsatta ifade ettiğini söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in, hükümetin 'cemevlerine hukuki statü verilmesi'ni programında dile getirmesini eleştirmesine kayıtsız kalmadı.

GÖRMEZ'İN AÇIKLADIĞI KIRMIZI ÇİZGİLER TEPKİ ÇEKTİ
Görmez'in bu konuda siyasi taleplerle dini taleplerin zaman zaman birbirine karıştığını iddiası ile cemevlerinin ibadethane statüsüne alınmasına ilişkin “Biz dini statü veremeyiz, statüyü ancak bu yolun bizatihi sahipleri belirleyebilirler. Alevilik meselesini teolojik bir tartışma zeminine çekmeden, sadece sosyal, hukuki zeminde konunun ele alınması gerektiğini hep ifade etmişimdir. Bizim daima iki kırmızı çizgimiz olmuştur, bundan hiçbir zaman vazgeçmedik. Bir tanesi; Aleviliğin İslam'ın dışında bir yol olarak tarif edilmesi. Çünkü bin yıllık tarih bunu yalanlıyor, doğru olmadığını ortaya koyuyor. İkincisi de; cemevlerinin caminin alternatifi, başka bir inancın mabedi gibi gösterilmesi. Ama kendi tarihinde var olduğu şekliyle ocakların talepleri doğrultusunda özgürce kendi geleneklerini, kendi kültürlerini, kendi inançlarını yaşamalarının da hem İslam'ın, hem hukukun onlara verdiği bir hak olduğunu düşünüyorum” şeklinde ifade ettiği kanaatine Alevi Kültür Dernekleri Silivri Şube Başkanı Coşkun Aksoy yaptığı yazılı bir açıklama ile tepki gösterdi.


AKSOY: ALEVİLİĞİ ALEVİLERE ÖĞRETEN ÇOK GÖRMEZLER GÖRDÜK!
Aksoy konu hakkında görüş ve düşüncelerini şöyle ifade etti: “Bu ülkede Aleviler Sunni yurttaşlara asla ve asla Sünnilik öğretmemiştir. Alevilere Alevilik öğreten çok görmezler gördük herkes kendi işine baksın. 93 yıldır 120.000 kadrosunun içinde Alevi barındırmayan bir toplulukla kardeş yaşayan bir toplumuz. Alevilere hoş görü öğretilmez hoş görü konuşulmaz Aleviler hoş görünün zenginliğin ta kendisidir. Kitap okumayı bilenden insan okumayı bilen Alevilere Alevilik öğretmeye çalışmasınlar. Din dersimizi seçemediğimiz için camilerimizin, imamlarımızın, müezzinlerimizin, vaizlerimizin, imam hatip liselerimizim İlahiyat Fakültelerimizin hatta Diyanet İşlerimizin tüm giderlerini bizlerin vergisiyle karşılayıp da bize Alevilik öğretmeyin. Cemevleri bizim derdimiz olmamalı bırakın Aleviliği Alevilere siz buna bir şey eklemeyin. Biz Aleviyiz. 14 asırdır Alevi geldik Alevi gidiyoruz bizi bize bırakın olur mu? Bırakın isteyen camisinde, isteyen mescidinde, isteyen kilisesinde, isteyen cemevinde ibadetini yapsın. Allah ile nerde bütünleşiyorsa orda olsun. Maaşla çalışan biri çıkmış yine Alevilere laf söylemeye çalışıyor. Aleviler asırlardır kendi inançları için hiç kimseden maaş almadılar, kimsenin güdümünde kalmadılar. Sen iki ay para almazsan görevini bile yapmazsın. Dünya Alevi insanlarını iyi tanıyor. Alevi halkı haram yiyenleri adam yerine bile koymaz, bırak evlenmeyi. Yıllardır bizim verdiğimiz vergilerden maaş aldın. Önce bize bu vergilerimizin hesabını ver.

“DİYANETİ DE SÖZDE FETFALARINI DA TANIMIYORUZ”
Diyaneti de sözde fetvalarını da tanımıyoruz. Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum cemevimiz bizim kutsalımızdır ibadethanemizdir. Cemevleri insan-i kamil yetişme yerleridir. Cemevleri helal lokma yerleridir. Hak ve adaletin öğretildiği yerlerdir. Başkasının inancına saygıyı öğretildiği yerlerdir. Kul hakkının yememe yeridir. Edep erkan yeridir. Ey diyanet işleri başkanı Alevilerin vergileriyle maaş alıyor haram lokma yiyorsun. Cemevleri kızılbaşların hak Muhamed Ali yolunda Ehlibeytin Nuru ile 12 İmamların ışığıyla hareket edenlerin ibadethanesidir.
Cemevlerine statüyü siz veremesiniz. Bu hak anayasal bir haktır. Diyanet İşleri Başkanı haddini bilmeli ne söylediğine dikkat etmeli. Siz yasalarla bir kurumsunuz siz yasalar üstü bir kurum değilsiniz hele ki Alevi inancını tayin etme beyan etme noktasında hiçbir hakka sahip değilsiniz. Cemevleri İslami usul ve kaidelerle gereğince inançsal bir temelde hareket etmektedir.

“BİR KERE DE BİRLİK BERABERLİK MESAJI VER”
"Cemevleri kırmızı çizgimizdir" diyen Diyanet İşleri Başkanı şunu da unutmasınlar ülkemizin birliğe beraberliğe ihtiyacı olduğu şu günlerde bir günde çık birlik, beraberlik, kardeşlik mesajları ver mademki diyaneti yönettiğini sanıyorsun. Bizlere böyle saçma suni gündemlerle bizlerin keyfini kaçırdığını sanma Aleviler bu ülkede kardeşlik barış gelsin diye açlık grevlerine girmiş durumda. Ülkemizin birliği, beraberliği, kardeşçe yaşama duygularıyla demokrasiyi sahiplenme duygularıyla lütfen oynamayın.”


YORUM YAP