Sevginar Sali

14 Mayıs’ta ne oldu?

AK Parti'nin duayen isimlerinden birine sordum… “Çok güzel oldu” dedi. “Küçük bir farkla kazansak tartışmalı olurdu. Ortalığı karıştırmaya çalışanların ekmeğine yağ sürülmüş olurdu. Şimdi 28 Mayıs'ta 5 puan farkla seçimi kazanacağız” diye konuştu.

Silivri ve Türkiye siyasetini, Sağ'ı özümsemiş başka bir isme sordum… Sonuçlardan mutsuz olduğunu belirtmekle beraber “Dünyayı saran milliyetçi akım Türkiye'de de kendini hissettirdi” dedi.

CHP'nin kafa isimlerinden bir başkasına sordum… “2019 sonuçları ile bu sonuçları kıyaslamak gerekir” dedi ve 2024 açısından bu verilerin çok şey anlattığını söyledi. Uyarıları özellikle MHP'nin iktidarı ve aldığı oy oranına yönelikti.

Siyaseti kitap gibi okuyan bir başkasına sordum…
“Bu seçimin beş kazananı var” dedi.
“Tayyip Erdoğan bu kadar saldırıya rağmen, ikinci turla da olsa kazanıyor.
Meral Akşener, “Kılıçdaroğlu ile bu iş olmaz” derken haklı çıktı.
Yeniden Refah Partisi sıfırdan, kendi başına 5 milletvekili çıkardı.
Sinan Oğan, güzel bir başarıya imza attı.
Bütün baraj altında kalıyor öngörülerine karşın MHP oyunu ve milletvekili sayısını arttırdı.
Tayyip Bey seçimi ikinci turda %52 ile kazanır.
Anket şirketlerinin halkı kandırmasını da not etmek gerekir mutlaka” diye konuştu.

Bir diğer AK Partili isim “Halk manipülasyonlara itibar etmediğini kanıtladı. İstikrarın sürmesi yönünde seçmen eğilimi ağırlığını hissettirdi.
MHP, Türkiye genelinde beklentileri olumlu yönde aşarken, Silivri'de oy oranı çok düşük kaldı. Bunun mutlak suretle okunması ve incelenmesi gerekir özellikle Cumhur İttifakı tarafından” yorumunu yaptı.

Yine siyasetin dışından ama duyarlı bir diğer isme sordum ve 14 Mayıs sonuçlarını nasıl okuduğunu şöyle anlattı: “Volkan Yılmaz için üzüldüm açıkçası. Bu kadar hizmet ve bu denli halkın içinde olmasına karşın MHP oylarının daha yüksek çıkmasını beklerdim. Bu enteresan geldi.
2018 seçimlerinden bu yana AK Parti 6 puan düşmüş, CHP'de belli belirsiz bir kıpırdanma, MHP ve İYİ Parti'de de keza durum aynı. Demek ki ne olursa olsun ideolojilerden taviz verilmiyor.
Diğer tarafı AK Parti öyle bir düzen kurmuş ki; zengini de fakiri de işlerinin yolunda olup olmadığıyla ilgileniyor. Hükümetin ne yaptığına %80-90 bakmıyorlar bile.”

YORUM YAP