Termik karşıtı mücadele devam ediyor

Termik karşıtı mücadele devam ediyor

15.12.2016 11:11:59

Trakya'da, Çerkezköy ve Silivri sınırına kurulması planlanan termik kömür santraline karşı mücadele devam ediyor. Silivri Belediyesi dün plan itirazına ilişkin topladığı dilekçeleri İBB'ye teslim etti öncesinde ise hafta sonu Cumartesi, CHP İlçe Örgütü, Belediye Başkanı ve Çevre Derneği ölüm bacalarına karşı duruşlarını Çerkezköy'de düzenlenen eylemde bir kez daha ortaya koydu.

Cumartesi günü Tekirdağ'ın 11 belediyesinin Çerkezköy Belediyesi 29 Ekim Spor Kompleksi'nde düzenlediği protestoya CHP Milletvekilleri Ali Şeker, Emre Köprülü, Erdin Bircan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu'nın yanı sıra çevre ilçe belediye başkanları, çevre örgütleri, sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar katıldı.

ALBAYRAK: İZİN VERMEYECEĞİZ
Çerkezköy'de termik santral kurulmaması için imza toplanan etkinlikte konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak şunları söyledi: "Trakya deyince gündeme bir konu geliyor, termik santral kurulması. Marmara Ereğlisi Belediye Başkanımız bu konudaki mücadelesini sürdürüyor. Şimdide gündeme Çerkezköy geldi, ancak bu defa çok sert kayaya çarptılar. Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay'a rastladılar. Biz bu termik santrale Trakya da izin vermeyeceğiz. Termik santrale hayır dedik, itiraz ettik. İtirazlarımız kabul edilmez ise gerekli mahkemeye başvuracağız ve bu işin takipçisi olacağız. Sivil toplum kuruluşlarına da bu konudaki duyarlılıkları için teşekkür ediyorum. Biz 11 ilçe belediye başkanımız ve Trakya halkımız ile kol kola vererek mücadele edeceğiz ve bu santralin kurulmasına izin vermeyeceğiz."
İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Toprak İlme ve Ekoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay ile Prof. Dr. Doğan Kantarcı, termik santrallerin çevreye vereceği zararlar konusunda sunum gerçekleştirdi.

IŞIKLAR: TOPRAKLARIMIZI KORUMAK BOYNUMUZUN BORCU
İstanbul Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Trakya topraklarının her karışının verimli tarım arazisi olduğunu belirterek, "Sürdürülebilir bir kalkınmanın temeli olabilecek bu toprakların korunması, hepimizin vicdani borcudur. Toprağımıza, havamıza, suyumuza, geleceğimize sahip çıkmalıyız. Trakya'da Termik Santral istemiyoruz" dedi.

ŞEKER: BU TEHDİTİ DE DARBE GİBİ PÜSKÜRTMEK ZORUNDAYIZ
Termik santrallerin yandaşların kar etmesi için kurulduğunu ileri süren CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, "5 Temmuz'da darbeyi püskürttük. Şimdi termik santralin Trakya'ya yapılmasını da darbe gibi püskürtmek zorundayız" dedi.

BİRCAN: TRAKYA ÖZELLİKLE SEÇİLİYOR
Trakya'da çevre katliamının yaşandığını söyleyen TBMM Çevre Komisyon Üyesi ve CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, "Son dönemlerde ülkemizin dört bir yanında termik, nükleer santraller yapılıyor. Ancak son dönemlerde Trakya bölgesini özel seçiyorlar. Ergene, Marmara Ereğlisi'nde ve birçok yerde iptal edilmesine rağmen yeni planlarla önümüze getiriyorlar. Bu termik santraller kurulduktan sonra çocuklarımızın hepsi hasta olacak. Termik santralin kurulmaması için Trakya olarak bir olup direneceğiz" dedi.

AKAY: KİM EVET, KİM HAYIR DİYOR GÖRELİM
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, 64 hektar Çerkezköy, 480 hektar Silivri'de konumlanacak olan kömürlü termik santrale dur demek için toplandıklarını söyledi. Kurulması düşünülen santralin 500 bin nüfusu etkileyeceğini belirten Akay, "Çocuklarımızın aldıkları nefese, içtikleri suya, bu verimli toprakların çöl olmasına karşı çıkmak için buradayız. Bugün burada siyaset yok, ancak bugün bu termik santrale kimler evet diyor kimler hayır diyor bunları görmek için buradayız. Bu topraklarda nefes alan herkesin sağlığını, geleceğini düşünmek bizim boynumuzun borcudur" diye konuştu. Konu ile ilgili geniş katılımlı bir mitin hazırlığı var.

YORUM YAP