Onlar en kutsal mesleğin onurlandırılmış melekleri

Onlar en kutsal mesleğin onurlandırılmış melekleri

05.05.2017 10:09:43

Silivri Devlet Hastanesi tarafından Ebeler ve Hemşireler Haftası dolayısıyla düzenlenen dopdolu kutlama programı büyük beğeni topladı. 

Ebeler ve Hemşireler Haftası kutlama programı, 2 Mayıs 2017 tarihinde Silivri Belediyesi Tiyatrosu Önder Yılmaz Sahnesi'nde gerçekleştirildi. Açılış ve ikramlarla başlayan program, konuşmalar, tiyatro gösterisi, Uzman Psikolog Özkan Şenol'un “Farkında mısınız?” konulu sunumuyla devam etti. Program Ödül Töreni ile son buldu.
İlçe Kaymakamı Ali Partal, Çekmece Kamu Hastaneler Birliği Başkanı Muharrem Yaşlı, Silivri Devlet Hastanesi Yöneticisi ve Başhekimi Sadık Balcı, Silivri Sağlık Müdürü Özcan Açıkbaş, Silivri Sanayici ve İş adamları Derneği Başkanı Hakan Kocabaş, Memur-Sen İl Başkanı, hastanemiz yöneticileri, doktor, hemşire, ebe ve diğer sağlık personeli ve birçok davetli katıldı.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program, Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlu Hemşiresi Necla Erol'un günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmasıyla devam etti.

EROL: BİZ BU KUTSAL MESLEĞİN ONURLANDIRILMIŞ MELEKLERİYİZ
Necla Erol, konuşmasında şu sözlere yer verdi: “ Hemşirelik mesleğinin kutsal olduğu bir gerçek ve biz bu kutsal mesleğin onurlandırılmış birer melekleriyiz. Ben bu mesleğe isteyerek değil, babamın zorlaması ile başladım. Yaşadığım ilçedeki eğitim olanaklarından dolayı hemen meslek sahibi olmak adına hemşire oldum. Çoğumuzun da hikâyesi böyledir. Her ne kadar babamın zorlaması ile mesleğe başlasam da kısa sürede çok sevdim ve en iyisini yapmayı hedefledim.
Çalışma şartlarımız çok ağır, buna rağmen disiplinli, sabırlı, özverili ve şefkatli tutumuzla sağlık ekibinin temel taşlarındanız. O zor şartlar içinde şimdi bile hatırladığım, beni hala güldüren tezeler var.
Mesleğin başında olan arkadaşlarıma da bu mesleği her zaman sabırlı, dikkatli ve en önemlisi merhametli olmayı öneriyorum. Çünkü yeryüzünde hem paranı kazanan, hem de hakkı ile yaparsan bu kadar dua alabileceğin ender mesleklerden biri hemşirelik. Biz kıymetini bilelim, bizim de kıymetimizi bilmelerini diliyorum. Günümüz kutlu olsun.”

LAPANTA: KUTSAL SORUMLUĞUN BİLİNCİNDE OLUP ŞİFA VEREN MESLEKTAŞLARIMIN GÜNÜ KUTLU OLSUN
Erol'un ardından, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Sibel Lapanta söz aldı. Lapanta şöyle konuştu: “21-28 Nisan Ebeler Haftası ve 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası nedeniyle düzenlemiş olduğumuz etkinliğimize hoş geldiniz. Ebelik ve hemşirelik tarihi çok eskilere dayanan temelinde insan sevgisi, şefkat bilgi ve bereci ile yoğrulmuş kutsal ve onurlu bir meslektir. Florance nigtingale günümüz hemşirelik mesleğinin sembolleşmiş ismi olup, doğum günü olan 12 Mayıs Hemşirelik Haftasının başlangıç günü sayılmıştır. Hemşirelik ve ebelik mesleği 20.yy'da bireyin sağlığı ve bağımsızlığına kavuşmayasında dinamik güç olarak tanımlanmıştır. Çalışma hayatında hepimizin bildiği gibi mesleğimiz sabrın, özgüvenin öne çıktığı toplumsal beklentilerinin yüksek olduğu bir meslektir. Bizler değişen sağlık ihtiyaçlarının hasta ve hasta yakınlarına sunulmasında etkili, verimli, duyarlı bir hizmet sunulabilmesinde omuzlarımızdaki büyük sorumluluğun bilinci ile görevimizi eksiksiz yapma gayretindeyiz. Her türlü olumsuzlukta maddi ve manevi zorlukta görevini en verimli şekilde gerçekleştirme azminde olan mesleğinin getirdiği tüm riskleri göze alarak bu kutsal sorumluluğun bilincinde olan elleri ve yürekleri ile şifa veren tüm meslektaşlarımın gününü kutlar saygılar sunarım.”

BALCI: SAĞLIK, BİR TOPLUMUN EN ÖNEMLİ SERVETİDİR
Daha sonra Silivri Devlet Hastanesi Yönetici Başhekimi Dr. Sadık Balcı bir konuşma yaptı. Balcı, şu ifadelere yer verdi: “Sağlık, bir toplumun en önemli servetidir. Hemşirelik mesleğinin çok önemli bir yeri var. Ebelerimiz, kadınların, ailenin ve toplumun sağlık danışmanıdır. Bir bebeğin dünyaya gelmesine yardımcı olmaları, doğumda annesinin acılarını dindirmeleri onları daha da özel kılar. Ülkemizde özellikle son yıllarda bebek ve anne ölümlerinin büyük bir hızla indirilmesinde ebelerimizin çok büyük katkısı var. Bu başarıları devam ettirebilmemiz için sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi ve normal doğumun desteklenmesi gerekmekte. Sağlık sistemimizin başarıya ulaşmasında her sağlık çalışanının yeri vazgeçilmezdir. Sağlık hizmeti bir ekip hizmetidir. Hemşirelerimiz ve ebelerimiz, güç şartlara rağmen ortaya koydukları disiplinli, özverili, sabırlı, hoşgörülü tutumlarıyla sağlık ekibinin en temel taşlarından.”
Ücret yetersizliği, yoğun çalışma temposu, mesleki riskler, meslekte ilerleyememe gibi sorunlara da değinen Balcı, bu önemli haftada onlara nasıl yardımcı olunacağının konuşulması gerektiğini savundu. Dr. Sadık Balcı, onurlu, iffetli ve şerefli ebelik ile hemşirelik mesleğini icra edenlere başarılar, özel hayatlarında da mutluluklar diledi.

EK BİNA İHTİYACI DİLE GETİRİLEREK DESTEK İSTENDİ
Balcı, 26 sene önce göreve geldiği Silivri Devlet Hastanesi ile ilgili verileri de şöyle paylaştı; 2008 yılında 125 bin, olan ilçe nüfusu 2017 yılında 172 bin'e çıkmış, Yatış Oranı % 30'dan 76'ya, Poliklinik Hasta Sayısı 32 bin'den 78 bin'e, Ameliyat Sayısı 191'den, 530'a, Personel sayısı 160'tan 685'e, Acile Başvuran Hasta Sayısı 6 bin 500'den, 25 bin'e çıktığını açıkladı. Yeni hastane binasının fiziki anlamda yetersiz olduğunu paylaşan Dr. Sadık Balcı, ek binaya büyük ihtiyaç duyduklarını dile getirdi. Bu konuda kamuoyu oluşturulması gerektiğini savunan Balcı, bu konuda İlçe Kaymakamlığından ve Genel Sekreterlikten destek istedi.

PARTAL: ÜSTÜN BAŞARILAR DİLİYORUM
İlçe Kaymakamı Ali Partal, konuşmasında daha önce görev yaptığı ilçelerde doktorun bile bulunmadığı, sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu zor koşulları paylaştı. Çok büyük fedakârlık isteyen sağlık mesleğinin sevmeden yapılamayacağını dile getirdi. İnsanların, sağlıkçılara kendini teslim ettiğini, güleryüz beklediklerini ifade etti. Silivri'de dört aydır görev yaptığını açıklayan Partal, sağlık konusunda kendisine hemen hemen hiç şikayet gelmediğini, takdire şayan kadro ve yönetimin olduğunu, zamanla sorunların da aşılabileceğini paylaştı. Ebeler ve Hemşireler Haftası'nı kutlayan İlçe Kaymakamı Ali Partal, mesleklerinde üstün başarılar, aile hayatlarında da mutluluklar diledi.

İZLEYİCİLERİ KIRIP GEÇİRDİLER
Konuşmaların ardından, senaryosu Sibel Öztürk Alıcı'nın yazdığı, meslektaşlarıyla birlikte sahnelediği bir perdelik “Napalım Sağlık Olsun” adlı oyun sahnelendi. Ekip arkadaşlarının canlandırıldığı, sağlıkçıların başlarına gelen tuhaf ve komik olayları anlatarak, adeta toplumumuza ayna tutan, güldürürken düşündüren tiyatro oyunu içeriğiyle olduğu kadar başarılı oyunculuklarıyla da takdir topladı. Salonda kahkahalar kesilmedi. Espriler, tüm sağlık personeline mutluluk ve coşku dolu keyifli anlar yaşattı.
Tiyatronun ardından Uzman Psikolog Özkan Şenol sahne aldı. Şenol, “Farkında mısınız?” konulu seminer verdi. Esprili sunumuyla öğretirken düşündüren Şenol, sağlık personeli tarafından ilgi, beğeni ve dikkatle dinlendi. Sunumunun sonunda Şenol'a teşekkür plaketi verildi.

ÖDÜL TÖRENİ
Yaklaşık dört saat süren program, ödül töreniyle son buldu. Silivri Devlet Hastanesi kadrosunda Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü olarak çalıştıkları süre içerisinde gayretli ve başarılı çalışmalarından dolayı Ayfer Karamolla ve Nazan Saymaz, kuruma yapmış oldukları katkılardan dolayı Nur Kaya, Yaşar Kocabaş, Çağ Kabara Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Gökhan Kocabaş, Şermin Altunbay ve Ömer Başyiğit'e teşekkür plaketi sunuldu. Tiyatro ekibi adına Sibel Öztürk Alıcı'ya teşekkür belgesi verildi. Önder Yılmaz Sahne salonunu açarak etkinliği yapma fırsatı veren Silivri Belediyesine, hazırlı sürecinde kendilerini misafir eden Nurullah Baldöktü İlkokulu Müdürü Yusuf Güven'e ve tiyatro ekibine destek olan Oyuncu Ali Solmaz'a teşekkür edildi.
Renginar SALİ


YORUM YAP