FIRINCILAR İSYAN ETTİ: “Siyasi rant sağlayacağız diye esnafı zor duruma düşürmeyin”

FIRINCILAR İSYAN ETTİ:  “Siyasi rant sağlayacağız diye esnafı zor duruma düşürmeyin”

12.01.2021 14:45:38

Silivri Fırıncıları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adına yapılan yazılı açıklama ile İBB'nin Halk Ekmek hizmetine yönelik tepkilerini ortaya koydular ve “Ne değişti?” diye özellikle CHP'lilere sordular.

İBB'nin Halk Ekmek girişi ile başlayan siyasi tartışmaya Silivri Fırıncıları Unlu Mamülleri Derneği de katıldı.

“EKMEK ÜZERİNDEN RANT SAĞLAMAYIN”

Dernek adına yapılan açıklama aynen şu şekilde: “Silivri kamuoyuna ve siyasetçilerimize duyurulur. Lütfen ekmek üzerinden rant sağlamayın. Fırıncı ile halkı karşı karşıya getirmeyin. Bizler Silivri'de 60 fırın 870 tane ekmek satan büfe ve bakkallarız. Siyaset ve rant sağlayacağız diye esnafı bu kadar zor duruma düşürmeyin.

“NE DEĞİŞTİ?”

2016 yılı ortalarında İ.B.B'nin halk ekmek büfelerini getirmek için yer bakarken biz fırıncılar, belediye, kolluk ekibi hep birlikte buna karşı çıkmıştık. Çünkü bizim halk ekmeğimizin olduğunu, fırıncılarımızın gereken hassasiyeti gösterdiğini ifade etmiştik. (Sağ olsun belediye başkanı ve ekibi) bizimle beraber hareket etmişti. O zamanki ekip (şuan muhalefette olan) meclis üyesi ve ilçe başkanlığı ne değişti de Silivri'ye satışı ve sunumu uygun olmayan bir şekilde İ.B.B'nin mobil ekmek dağıtım araçlarını Silivri'ye getirme ihtiyacı duydular? Araçta açık ekmek satışının kanunen yasak olduğunu bile bile.

“SALGIN DÖNEMİNDE HİJYEN KOŞULLARINA UYGUN OLMAYAN ŞARTLARDA EKMEK SATIŞI NE KADAR DOĞRU?”

Malum pandemi salgın hastalıkta insanları bir araya toplayıp, hijyen ortamına uymayan bir şekilde ekmek satışı yapmak ne kadar doğrudur, siz karar verin.

“AMAÇ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE YARDIMCI OLMAK İSE BİZ HER ZAMAN HAZIRIZ”

Bizler Silivri Fırıncıları olarak bu olayı şiddetle kınıyoruz. Eğer ki niyetiniz halka hizmet ve sosyal belediyecilik ise o zaman biz fırıncılara unu ve mayayı uygun bir şekilde temin edin, bizler sizin yapmak istediğinizi tek bölgede değil, Silivri genelinde yapalım. Bütün vatandaşlarımız faydalansın. Hem bizler, hem de vatandaş mağdur olmasın.

Biz esnaf ve vatandaş olarak sizlere saygı gösterelim. Eğer ki niyetiniz Silivri'de ihtiyaç sahiplerine ekmek ulaştırmak ise biz fırıncılar buna her zaman hazırız.

Şu anda gündemde olan askıda ekmek olayı bütün fırınlarımızda mevcuttur. Bunun dışında fırıncı arkadaşlarımız ihtiyacı olup askıda ekmek isteyemeyen 60-70 aile olduğunu tespit edip, günlük ekmek ihtiyaçlarını gidermektedir.

Tekrar ediyorum lütfen ekmek üzerinden siyaset yapmayalım.”

 

 

 

YORUM YAP