“Türkiye Cumhuriyeti tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak”

“Türkiye Cumhuriyeti tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak”

13.01.2022 15:29:12

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, “Türkiye Cumhuriyeti tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak” açıklamasında bulundu.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara'nın baskı altında kaldığı cemaat yurdunda yaşamına son vermesi üzerine yaptığı açıklamada şu ifadelerine yer verdi: ““Bütün ümidim gençliktedir!” diyen büyük Atatürk'ün gençliği bu çaresizliği hak etmiyor! Türkiye Cumhuriyeti tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak!

“NE ACI Kİ ENES İLK DEĞİLDİ”

Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi, 20 yaşındaki Enes Kara, kendi isteği ve özgür iradesi dışında ailesinin baskısıyla kaldığı cemaat yurdunda yaşamına son verdi. Ne acı ki Enes ilk değildi…

Gençlerimizin kendilerini güvende hissetmedikleri; eğitim haklarının kısıtlandığı, barınma olanaklarının çok zorlaştığı ve en önemlisi yaşam haklarının hiçe sayıldığı bu ortamda, geleceğe dair umutları da siyasi çıkarlar, ekonomik sıkıntılar, ailevi ve toplumsal baskıyla karartılıyor.

“ÇAĞDAŞ VE PARASIZ YURTLAR TÜM ÖĞRENCİLERİNE KULLANIMINA SUNULMALI”

Her geçen gün kararan geleceğimiz karşısında hepimiz derin üzüntü duyduğumuzu dile getiriyoruz ancak üzgün olmak artık yeterli değil! Tarikat ve cemaat yurtları derhal kapatılmalı; sosyal devlet, çağdaş ve parasız yurtları tüm öğrencilerin kullanımına sunmalıdır.

“KARANLIK YAPILARA GÖZ YUMAMAYIZ”

Cumhuriyet değerlerini yok sayan; çağdaş, laik ve demokratik toplum düzenini yok etmeye çalışan bu tarikat ve cemaat yapıları karşısında önce gençlerimizi ve sonra da geleceğimizi kaybediyoruz. Hekimlik gibi önemli bir mesleğin bile geleceğinin olmadığını düşündürten bu karanlık yapılara göz yumamayız.

“GENÇLERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, Büyük Atatürk'ün gençlere emanet ettiği Cumhuriyetimizi korumaya; laik, bilimsel ve ücretsiz eğitimi savunmaya, geleceğimizin güvencesi olan gençlerimizin dimdik şekilde yanlarında olmaya devam edeceğiz!”


YORUM YAP