“CHP İktidarında ifade hürriyeti ve basın özgürlüğü güvence altına alınacak”

“CHP İktidarında ifade hürriyeti ve basın özgürlüğü güvence altına alınacak”

24.01.2022 10:35:40

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, gazeteci yazar Uğur Mumcu'nun katlediliş yıldönümünde yaptığı açıklamada, “CHP iktidarında hiç kimse sırf muhalefet ettiği için cumhurbaşkanımızı, iktidarımızı eleştirdiği için cumhurbaşkanına hakaret suçundan tutuklanmayacak! Tüm yurttaşlarımızın ifade hürriyeti ve basın özgürlüğü güvence altına alınacak” dedi.

Gazeteci yazar Uğur Mumcu'nun, 29 yıl önce düzenlenen bombalı suikastla katledilişi vesilesi ile CHP İlçe Başkanı Berker Esen yazılı bir açıklama yayınladı.

“GAZETECİLER GERÇEKLERİN ÖĞRENİLMESİNİ İSTEMEYENLER TARAFINDAN SÜREKLİ HEDEF GÖSTERİLMİŞTİR”

Esen, konuya ilişkin duygu ve düşüncelerini şöyle ifade etti: “Demokrasiye, özgür basına, aydınlığa düşman ‘karanlık güçler' tarafından vahşice katledilen gazeteci yazar Uğur Mumcu'nun ölümünün üzerinden 29 yıl geçti. Ülkesini ve halkını aydınlatmaktan başka kaygısı olmayan gazeteciler ve basın emekçileri halka sadece gerçekleri ve doğruları anlattıkları için, gerçeklerin öğrenilmesini istemeyenler tarafından sürekli hedef gösterilmiştir. Kimi zaman yazdıkları nedeniyle tutuklanarak hapse atılmış, kimi zaman açık açık tehdit edilmiş, kimi zaman da tıpkı Uğur Mumcu gibi vahşice katledilmiştir.

“MUMCU CİNAYETİNİN GERÇEK KATİLLERİ VE ARKASINDAKİ GÜÇLER HALA BULUN(A)MAMIŞTIR”

Aradan geçen 29 yıla rağmen ne yazık ki Uğur Mumcu cinayetinin gerçek katilleri ve arkasındaki güçler hala bulun(a)mamıştır. Daha öncesinde ve sonrasında işlenen pek çok cinayette olduğu gibi Mumcu cinayeti de failleri, azmettiricileri apaçık ortada olmasına rağmen kozmik odalarda tozlanmaya bırakılmıştır. İktidara muhalif kimselerin öldürüldüğü pek çok cinayette olduğu gibi aydınların vahşice katledildiği cinayetlerde de kimseyi ikna etmeyen bir soruşturma ve yargılama süreciyle örtbas edilme yolu izlenmiş, gerçek katillerin ortaya çıkarılması yönündeki talepler göz ardı edilmiştir.

“İKTİDARLARIN AYDINLARI HEDEF GÖSTERMESİ, DEMOKRATİK OLMAYAN ÜLKELERDE SIK RASTLANAN BİR DURUMDUR”

İktidarların ülkenin gazetecilerini, yazarlarını, sanatçılarını, bilim insanları ve aydınlarını kendisi için tehdit olarak görmesi, her fırsatta hedef göstermesi, demokratik olmayan ülkelerde oldukça sık rastlanan bir durumdur. Türkiye'de özellikle son yıllarda düşüncelerini özgürce ifade edenler, emekten, demokrasiden, laiklikten, bilimden ve barıştan yana tutum alanlar iktidar güçleri tarafından hedef alınmakta, tehdit edilerek, gözaltına alınarak, tutuklanarak cezaevine konulmaktadır.

“TÜRKİYE'NİN GERÇEK AYDINLARA YÖNELİK BÜYÜK BİR HAPİSHANEYE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ OLMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜ”

Dünyada en fazla tutuklu gazetecinin olduğu Türkiye'nin emeğin, özgürlüğün, demokrasinin, laikliğin, bilimin ve barışın yanında saf tutan gazetecilerine, gerçek aydınlarına yönelik büyük bir hapishaneye dönüştürülmüş olması düşündürücüdür.

Geçmişte cinayetlerle, bombalı saldırılarla susturulmaya çalışılan gazetecilerin, aydınların ve bilim insanlarımızın bugün ağır baskılar ve ölüm tehditleriyle karşı karşıya bırakılması, halkın gerçek ve doğru haber alma özgürlüğü üzerindeki yasakçı zihniyetin geldiği noktayı görmek açısından ibret vericidir.

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VE İFADE HÜRRİYETİNDE HER GEÇEN GÜN DAHA DA KARANLIĞA GÖMÜLÜYORUZ”

Maalesef ki basın özgürlüğü ve ifade hürriyeti konusunda her geçen gün daha da karanlığa gömülüyoruz. Dün Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Turan Dursun, Muammer Aksoy, Metin Göktepe, Bahriye Üçok, Hrant Dink, Necip Hablemitoğlu, Uğur Mumcu gibi aydınları hedef göstererek katledilmesine neden olan zihniyet bugün aydınları, sanatçıları dillerini koparmakla tehdit ediyor, muhalif gazetecileri cumhurbaşkanına hakaret suçundan tutukluyor.

“ONURLU MİRASA SAHİP ÇIKMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR”

Uğur Mumcu'nun korkusuz ve onurlu kalemi ile verdiği tam bağımsız, demokratik Türkiye mücadelesi, bugün artan baskılara rağmen, korkusuz gazetecilerin kalemlerinde, Cumhuriyet gençlerinin aydınlanma mücadelesinde aynı kararlılıkla devam ediyor. CHP olarak Uğur Mumcu'nun hayalini kurduğu eşit, laik ve tam bağımsız bir ülke için 'Nasıl bir yurttaş olmalı'yı öğrenmek, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaması gerektiğini aklımızdan çıkarmamak, onurlu mirasa sahip çıkmak boynumuzun borcudur.

“ZULME VE SÖMÜRÜYE BOYUN EĞMEDİĞİ İÇİN TUTUKLANAN GAZETECİLERİMİZİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM”

Karanlık güçlere karşı eşit, özgür, demokratik bir Türkiye için mücadele eden, bu uğurda canını veren Uğur Mumcu'yu ve insanlığın ortak evrensel değerlerini savunduğu için katledilen bütün basın emekçilerini, bilim insanları ve aydınlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor, sırf haksızlığa zulme ve sömürüye boyun eğmediği için tutuklanan gazetecilerimizi saygıyla selamlıyorum.

“CHP İKTİDARINDA İFADE HÜRRİYETİ VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜVENCE ALTINA ALINACAK”

İkinci yüzyılın şafağında buradan bir kez daha söz veriyoruz; CHP iktidarında hiç kimse sırf muhalefet ettiği için cumhurbaşkanımızı, iktidarımızı eleştirdiği için cumhurbaşkanına hakaret suçundan tutuklanmayacak! Tüm yurttaşlarımızın ifade hürriyeti ve basın özgürlüğü güvence altına alınacak.”


YORUM YAP