“Çalışanın hakkını alın teri kurumadan veriniz”

“Çalışanın hakkını alın teri kurumadan veriniz”

12.02.2016 11:45:59

Açik öğretim sınavlarında görev yapan öğretmenler, zamlı ücret beklerken elleri boş kaldı. Konuyla ilgili yazılı bir açıklamada bulunan Türk Eğitim-Sen İstanbul 9 No'lu Şube Başkanı Enver Demir, ““Sınav Ücretlerini Yükselttik” diyerek, öğretmenlerin ağzına bir parmak bal sürdünüz. Karşılığı nerde? Emek var, karşılığı yok. Resulullahın “Çalışanın hakkını alın teri kurumadan veriniz”” sözleriyle “yandaş sendika”ya çattı.

DEMİR: ÖĞRETMENLERİN SINAV ÜCRETLERİ ÖDENMEDİ
Demir'in açıklaması şöyle; “MEB'in 02-03 Ocak 2016 tarihlerinde yaptığı, Açık Öğretim Ortaokulu 2015 -2016 1.Dönem Sınavında görev alan öğretmenlerin sınav ücretleri ödenmedi.
Bu sınavlarda görev alan öğretmenlerin ücretleri her bir oturum için 5 saat olarak hesap ediliyor ve bunu karşılığı olarak da öğretmenlere, 66 TL ödeniyordu. Bu ücreti yetersiz bulan öğretmenlerin sınav görevi almak istememesi dolayısıyla, Açık Öğretim Ortaokulu ve Açık Öğretim Lisesi sınavlarının yapılmasında sıkıntılar baş göstermeye başlamıştı. 2015 toplu sözleşmesinde, bu sınavlarda görev alan öğretmenlere, oturum başına en az 122 TL ücret ödenmesi konusunda anlaşma sağlandı.
Toplu sözleşme hükmü gereğince, hafta sonu merkezi sınavlarda görev alacak öğretmenlere 5 saat ücret ödenmeyeceği, bunun yerine; Bina Yöneticisine 148, Bina Yönetici Yardımcısına 133, Salon Başkanına 133, Gözetmene 118, Yedek Gözetmene 103 TL ücret ödeneceği belirtilmişti.

ÖDEMELER NE PLAN BÜTÇEDE NE DE MEB KALEMİNDE YOK
02-03 Ocak 2016 tarihlerinde yapılan sınavlarda görev alarak, zamlı sınav ücretlerini bekleyen binlerce öğretmenin elleri boş kaldı. Sınav yapılalı 1 aydan fazla bir zaman geçmesine rağmen sınav ücretleri henüz yatırılmadı. Sınav ücretleri neden yatırılmadı diye sorduğumuzda, çok net cevap alamamakla beraber, ne plan bütçede, ne de milli eğitimin ödeme kalemlerinin içinde henüz bu ödemelerin adının geçmediği ve ödemelerin en erken mart ayında yapılabileceği söyleniyor.

“ATTIĞINIZ İMZANIN HAKKINI VERİNİZ”
MEB'e ve Eğitim çalışanlarını her seferinde işverene peşkeş çeken “yandaş sendika” yetkililerine sesleniyoruz. “Sınav Ücretlerini Yükselttik” diyerek, öğretmenlerin ağzına bir parmak bal sürdünüz.
Karşılığı nerde? Emek var, karşılığı yok. Resulullahın “Çalışanın hakkını alın teri kurumadan veriniz” hadisi sizin için bir şey ifade ediyorsa, bir an önce attığınız imzanın gereğini yapınız ve çalışanın hakkını aylarca süründürmeden ödeyiniz/ödetiniz.”
Haber Merkezi

YORUM YAP