“YÖK`e soruyoruz: üniversite çalışanlarının Corona bağışıklığı mı var?

“YÖK`e soruyoruz: üniversite çalışanlarının Corona bağışıklığı mı var?

23.03.2020 09:50:22

Corona virüsü nedeniyle üniversiteleri üç hafta tatil edilmesine rağmen akademik ve idari çalışanlarının düşünülmemesine Eğitim İş Sendikası “Hayati risk doğuran bir eşitsizlik söz konusu” diyerek tepki gösterdi ve resim yazıyla YÖK'ü uyardı.

Eğitim İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu, Corona virüsü nedeniyle ülke genelinde "evde kalın" çağrısı yapılırken, üniversitelerin üç hafta tatil edilmesine rağmen işe gitmek zorunda kalan akademik ve idari çalışanlarıyla ilgili “YÖK'e soruyoruz: üniversite çalışanlarının Corona bağışıklığı mı var?” diye sordu.

 

“HAYATİ RİSK DOĞURAN BİR EŞİTSİZLİK SÖZ KONUSU”

Eğitim İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada yer alan ifadeler şöyle: “Tüm dünyayı etkisi altına alan (COVID-19) Korona virüsü, ne yazık ki ülkemizde de yayılmaya başlamıştır. Korona felaketine karşı atılan adımlar, toplum sağlığı açısından kıymetli ve her yurttaşa eşit fayda sağlaması gereken hamlelerdir. Ancak ne yazık ki üniversitelere dair atılan adımlarda, hayati risk doğuran bir eşitsizlik söz konusudur.

Korona virüsü nedeniyle yükseköğretime 3 hafta ara verilmiş, tüm bilimsel toplantı ve etkinlikler iptal edilmiştir. Bu kararla, üniversite üst düzey yöneticileri hariç dezavantajlı personele (60 yaş üstü, hastalık ... vs) yönelik virüsten korunması için adım atılmış, bu görevlilerin idari izinli sayılması nedeniyle de ekonomik bir mağduriyet yaşanmasının önüne geçilmiştir. Ancak ne yazık ki bu sağduyulu adımda üniversitelerdeki akademik ve idari personel hiç düşünülmemiştir

Devletin ilgili tüm birimleri ülke genelinde "evde kalın" çağrısı yaparken, üniversitelerin akademik ve idari çalışanları, aksi söylenmediği için işe gitmek zorunda kalmıştır.

 

“İHMAL KONUSUNDA YÖK'Ü RESMİ YAZIYLA UYARDIK”

Eğitime ara verildiği için yapılacak hiçbir iş olmayan üniversitelere, bu çalışanların gün aşırı gitmek zorunda kalması kendileri, yakınları ve toplumsal sağlık açısından risk yaratmaktadır. Eğitim-İş olarak aklın ve bilimin yuvası olması gereken üniversitelerde bu akılsızca ihmal konusunda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nı resmi yazıyla uyarmış bulunmaktayız.

Kurula yolladığımız 16.03.2020 tarihli, Genel Başkanımız Orhan Yıldırım'ın imzasını taşıyan resmi yazıda, virüsün yayılma hızını düşürmek ve kontrol altında tutmak için eğitimdeki gereksiz mesailere son verilmesi gerektiğinin altını çizdik. Akademik ve idari çalışanların idari izinli sayılmasını talep ettik.

Söz konusu durumun takipçisi olacağımızı ve atılan her adımla ilgili kamuoyunu bilgilendireceğimizi ilan ediyoruz.

 

“GELECEĞİMİZİN MİMARLARI OLAN EĞİTİM EMEKÇİLERİNİ DE RİSKE ATMAYIN"

Okulların eğitim işgörenlerindeki benzer durumun da aynı metotla çözülmesini talep ediyor, Milli Eğitim Bakanlığı'na, "Gereksiz mesailere son verin, salgın tehlikesi kol gezerken teknolojinin imkanlarından yararlanın, geleceğimizi de geleceğimizin mimarları olan eğitim emekçilerini de riske atmayın" çağrımızı yineliyoruz.”

Haber Merkezi


YORUM YAP