Trakya, Kömürlü Termik Santrale direnişini sürdürüyor

Trakya, Kömürlü Termik Santrale direnişini sürdürüyor

22.11.2017 09:46:23

Tekirdağ'da, Kapaklı, Pınarça'ya yapılması gündemde olan termik santrale karşı tepkileri örgütleyen Kent Konseyleri ve belediyeler, halkla birlikte protesto eylemi düzenledi.

Çerkezköy ve Kapaklı Kent Konseyleri öncülüğünde, belediyelerin de desteğiyle Pınarça'da yapılması planlanan Kömürlü Termik Santrale karşı 'sessiz ölüme dur de' sloganıyla bölge halkı eylemdeydi. Binlerce vatandaşın yanı sıra Tekirdağ CHP Milletvekili Faik Öztrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, meslek odaları da bölgelerine yapılması gündemde olan Kömürlü Termik Santraline karşı tepki seslerini yükselttiler.

AKAY: BURNUMUZUN DİBİNE KÖMÜR SANTRALİ YAPACAKLAR; BUNA DUR DEMEMİZ LAZIM
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Pınarça'da yapılması planlanan kömürlü termik santralin 500 hektarlık bir alan üzerine kurulacağını, 150 hektarının atık kömür depolama alanı, 25 hektarının ise kömür depolama alanı olacağını belirterek, "Kömürlü termik santralin etki alanı 20-25 kilometre civarı olduğu ifade ediliyor. Pınarça santralin yapılacağı noktaya 1200 metre, Çerkezköy 1800, Kapaklı 3 bin metre uzaklıkta. Yani burnumuzun dibine yapılacak kömürlü termik santral. Buradan kalkacak toz ve küller çocuklarımızın ciğerine girecek. Buna bu bölgede yaşayan 260 bin kişinin dur demesi lazım” dedi.
Kömürlü termik santralin yapılması durumunda Çerkezköy ve Kapaklı'nın büyüme hızının düşeceğini, kimsenin santral etki alanında yaşamak istemeyeceğini kaydeden Akay, "Bizler bölgemizde kömürlü termik santral istemiyoruz. Bölgemize kömürlü termik santral yaptırmayacağız" ifadelerini kullandı.

MANDALI: 300 BİN KİŞİ ETKİLENECEK
Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı da termik santral yapılmasına karşı olduklarını belirterek, endişelerini ve olası olumsuzlukları şöyle anlattı: "Bölgemize yapılması planlanan termik santral 700 futbol sahasından büyük olacak ve 100 kilometre alana etki edecek. Pınarça mahallemize 1200 metre, Kapaklımıza 3000 metre, Çerkezköyümüze 1800 metre uzaklıkta olacak ve toplamda yaklaşık 300 bin insanımız etkilenecek. 500 hektar alana kurulacak termik santral ile birlikte 10 kilometrelik yeşil alan tahrip edilecek. Pınarça mahallemizde özellikle milyonlarca ağaç katledilerek santralin yapılması ile doğamızda olumsuz etkilenecek. Bölgemizin ve Trakya'mızın havası değişecek, tarım ve hayvancılık bitme noktasına gelecek, yer altı su kaynaklarımız azalacak, iklim değişiklikleri yaşanacak, kanser vakalarında ve hastalıklarda artış yaşanacak erken ölümlere neden olacak. Dünyada 23 ülke, eyalet ve şehir, enerjide kömürden aşamalı olarak çıkmaya başladı ve 2030'a gelindiğinde tamamen kömürden kurtulmalarını sağlayacak eylem planlarını hazırladı. Bu veriler gösteriyor ki bütün Avrupa ve dünya ülkeleri kömürden enerji üreten santrallerinden vazgeçerken biz neden hala termik santral kurmak için ısrar ediyoruz?"
Programda Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe, Kapaklı Kent Konseyi Başkanı Arzu Özdemir, miting Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Uz, sivil toplum örgütü temsilcileri ve meslek odaları temsilcileri de birer konuşma yaparak, termik santralin doğaya, çevreye ve insan sağlığına vereceği zararları anlattı.

TRAKYA'DAKİ TERMİK SANTRALİN YERİ ORMANA KAYDIRILDI!

İlk planda proje için Çerkezköy Belediyesi'ne ait Silivri ile sınır bir arazi seçildi ve acele kamulaştırma kararı alındı ancak belediyenin açtığı dava sonucu Danıştay, kamulaştırma kararı için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Silivri'den uzaklaşan tehdit. Trakya'yı tüm can sıkıcılığıyla tahdit etmeyi sürdürüyor!

Karardan sonra projenin yeri değiştirildi ve meşe ormanın olduğu bölgede karar kılındı.

Yeni seçilen alanda termik santral projesi 3312 dönümlük meşe ormanını tehdit edecek. Söz konusu projenin hayata geçirilmesi durumunda en az 250 bin ağacın kesileceği belirtiliyor.

BAYRAM: PROJE KAMU ARAZİSİ OLAN ORMANLIK ALANLARA ÇEKİLDİ

Konuya ilişkin olarak Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanya Sorumlusu avukat Deniz Bayram, Yırca'da Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun verdiği “Enerji planlamalarında acele kamulaştırma yapılmaz” kararını hatırlatarak, “Enerji planlamalarının savaş, doğal afet gibi ekstrem durumlardan farkı olduğu, acele kamulaştırmanın konusu olamayacağı artık hukuki bir kural” dedi.

Avukat Bayram söz konusu plan değişikliğiyle ilgili şunları söyledi: “Trakya'da, Ergene havza koruma planı ile başlayan, Trakya'nın su kaynaklarını, çevre yaşamını ve tarımsal alanlarını korumacı yaklaşım, kömürlü termik santral uğruna terk ediliyor. Enerji planlamasında, acele kamulaştırmanın hukuka aykırı olduğu ve projenin 1/100.000lik bölge planlamasında yer almadığının Danıştay kararı ile tespit edilmesi sonrasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yapboz tahtasına çevirdiği Trakya bölge planlamasında bir kez daha değişiklik yaparak, projeyi kamu arazisi olan ormanlık alanlara çekti. Bölge planlaması, plan hukukunun belirli ilkeleri ile yapılır. Kömürlü termik santral projesi için bölge planlamasının değiştirilmesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yıllarca yatırım yapılan Trakya'nın korunmasını rafa kaldırarak kömürlü termik santral projesi için plan değişikliğine gitmesi ve ormanlık alanda kömürlü santral projesini onaylaması, genel olarak Anayasa'nın 56. Maddesi'ne, özel olarak da Trakya'da çevre ve sağlık için yapılan yatırımlara aykırı.”


YORUM YAP