“Sevgili Peygamberimizi sözde değil özde anlama zarureti var”

“Sevgili Peygamberimizi sözde değil özde anlama zarureti var”

26.09.2023 11:20:33

CHP İlçe Başkanı Berker Esen, yayınladığı mesajda “Mevlid Kandili dolayısıyla bir kez daha hatırlayalım ki; barış, dostluk, kardeşlik, eşitlik, hakça paylaşım, doğruluk, dürüstlük gibi üstün ahlakı temsil eden Sevgili Peygamberimizi sözde değil özde anlama zarureti vardır” ifadelerini kullandı.
CHP İlçe Başkanı Berker Esen, Mevlid Kandili nedeniyle yazılı bir mesaj paylaştı.
“PEYGAMBERİMİZİN GÜZEL AHLAKTAKİ ÖRNEKLİĞİ ÖNE ÇIKMALIDIR”
Mevlid Kandili dolayısıyla duygu ve düşüncelerini kamuoyuna aktaran CHP İlçe Başkanı Berker Esen, “Sevgi, saygı, hoşgörü, doğruluk, dürüstlük, adalet ve hakkaniyet gibi insanı yücelten ahlaki değerlerin en güzellerinin kendisinde toplandığı Peygamberimiz Hz. Muhammed'in Mevlid Kandilini kutluyoruz” dedi ve şöyle devam etti: “Ancak, dini söylem ve sembollerin yoğunlaştığı bir süreçte olmamıza karşın toplumsal bir sorun olarak nefret, hiddet, şiddet, ayırımcılık, haksızlık ve yolsuzluk da artış göstermektedir. Kişisel ve organize çıkarlar uğruna insani ve vicdani değerlerin erozyona uğratılmasının zararları her geçen gün daha da hissedilmektedir. Bu bağlamda; çevremizde ve İslam dünyasında ihtiyaç duyulan huzur, barış, dostluk, kardeşlik ortamının tesisi için şekilcilik ve gösterişten çok, muhteva ve samimiyet yani Peygamberimizin güzel ahlaktaki örnekliği öne çıkmalıdır.
Sevgili Peygamberimiz her zaman mazlumun, ezilenin ve fakirin yanında olmuş, gösterişten, büyük saraylardan, göğe meydan okuyan şaşaalı binalardan uzak durmuştur. Peygamberimiz alçak gönüllülüğü ile halkının en değer verdiği kişi haline gelmiştir. Aynı zamanda hiçbir zaman doğruluktan sapmamıştır.
İslam dininin insanı yücelten ahlaki değerlerin en güzellerinin kendisinde toplandığı sevgili Peygamberimiz hayatıyla tüm insanlığa örnek olmuştur. Mevlid Kandili dolayısıyla bir kez daha hatırlayalım ki; barış, dostluk, kardeşlik, eşitlik, hakça paylaşım, doğruluk, dürüstlük gibi üstün ahlakı temsil eden Sevgili Peygamberimizi sözde değil özde anlama zarureti vardır.
Bu vesileyle tüm yurttaşlarımızın ve İslam dünyasının mübarek Mevlid Kandili'ni en içten duygularımla tebrik ederek hayırlara vesile olmasını dilerim.”

YORUM YAP