ÇYDD: Yanınızdayız, buradayız, birbirimiz için varız!

ÇYDD: Yanınızdayız, buradayız, birbirimiz için varız!

10.03.2023 10:37:32

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Zübeyde Hanım Anıtı önünde açıklamada bulunan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Silivri Şube Başkanı Mübeccel Çeşmecioğlu, “Yanınızdayız, buradayız, birbirimiz için varız!” dedi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Silivri Şubesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Zübeyde Hanım Anıtı önünde açıklamada bulundu. Dernek Başkanı Mübeccel Çeşmecioğlu, yönetimi ve üyelerini, CHP İlçe Başkanı Berker Esen, CHP Kadın Kolları Başkanı Derya Ural Erdim, CHP Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Noyan Öpçin ve partililer yalnız bırakmadı. Katılımcılar arasında Hatay'ın Defne ilçesinden Elena ve annesi Gülşen hanım da yer aldı. Açıklama öncesi, depremde kaybettiğimiz yurttaşlarımız rahmet ve saygıyla anıldı.
“YANINIZDAYIZ, BURADAYIZ, BİRBİRİMİZ İÇİN VARIZ!”
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Silivri Şube Başkanı Mübeccel Çeşmecioğlu, 8 Mart Dünya Emekçiler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şu ifadelerine yer verdi: “8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde; ülkemizde yaşanan deprem felaketiyle birlikte akıl almaz koşullar altında yine yaşam mücadelesini tek başına yüklenen, tüm gereksinimleri arka plana itilmesine rağmen dayanışmaya, paylaşmaya ve üretmeye devam eden kadınlarımızın destekçisi olmaya, yaralarımızı hep birlikte sarmaya kararlıyız!
Yüzyılın en büyük afetlerinden olan Kahramanmaraş merkezli depremler, tüm dünyada gerçekleşen doğal afetlerde olduğu gibi en çok kadınları etkiledi. Olağanüstü durumlarda yaşanılan toplumsal ve bireysel travmalar göz ardı edilerek çocuk, yaşlı ve özel gereksinimli kişilerin bakımlarının yanı sıra yemek yapma, soba yakma gibi işleri de üstlenen kadınlar, kritik öneme sahip olan hijyen ve sağlık sorunlarıyla da baş başa bırakıldı. Bugün, depremden etkilenen 15.8 milyon kişiden 4.1 milyonu üreme çağındaki kadınlardan oluşuyor. Bu kadınlardan 226 bin hamile ve neredeyse 25 bin kadının bir ay içinde doğum yapması bekleniyor. Genç kızlar, genç kadınlar, hamileler, yeni anneler; birden fazla çocuğu olan, yaşlı ya da özel ihtiyaçlara sahip tüm kadınlar için hijyenik koşulların oluşturulması ve bu yöndeki acil sağlık gereksinimlerinin karşılanması büyük önem taşıyor.
Toplumsal cinsiyet rolleri ve sosyal konumları nedeniyle afetlerde savunmasız ve dezavantajlı durumlar ile karşı karşıya kalan, güvenlik riski altında hayati gereksinimlerini karşılamaya çalışan tüm kadınlarımızın ve kız çocuklarımızın YANINDAYIZ!
Evlerini, sevdiklerini kaybeden; bu büyük travmalara karşın ayakları üstünde tekrar durmak için çabalayan ama seslerini duyuramayan; yaşananlar karşısında “yalnız” bırakılmasına rağmen var yok demeden dayanmaya ve paylaşmaya çalışan tüm kadınlarımız ve kız çocuklarımızın için BURADAYIZ!
Dün, bugün ya da yarın için destek görmesi engellenen, “keder getiren kadere” razı olması beklenen ve yüreğindeki kaygıyla korku hep büyütülmesine karşın değişime ve gelişime katkı sağlamayı sürdüren tüm kadınlarımız için varız, BİRBİRİMİZ İÇİN VARIZ!
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak kurulduğumuz günden bu yana, kadınlarımızdan aldığımız güçle ilerlemeye, geleceği yön veren kız çocuklarımızla gurur duymaya ve sistematik olarak kadınlarımızı mağdur etmeye çalışanlarla mücadele etmeye devam ediyoruz! Özellikle afet sonrası kadınların ve kız çocuklarının maruz bırakıldıkları her türlü şiddete karşı önlem alınmalı ve kadınların ihtiyaç duydukları güvenli yaşam alanları sağlanmalıdır. Kadınların afetlerde toplumsal zarardan korunması için bütünleşik afet yönetiminde toplumsal cinsiyete duyarlı adımlar atılması büyük önem taşımaktadır.
“EŞİTSİZLİĞİN VE ADALETSİZLİĞİN KARŞISINDA DURMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak deprem bölgesindeki kadınlarımızla birlikte tüm kadınlarımızın güvenliğinin sağlanması, güçlenmesi ve özgürleşmesi için çalışmaktan; eşitsizliğin, şiddetin ve adaletsizliğin karşısında durmaktan vazgeçmeyeceğiz!
Hep birlikte daha özgürüz, eşitiz ve güçlüyüz!
8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun!”
Renginar SALİ

YORUM YAP