Çıraklık eğitiminde kayıt dönemi kaldırıldı

Çıraklık eğitiminde kayıt dönemi kaldırıldı

22.08.2017 10:18:31

Zorunlu örgün eğitim kapsamına alınan Çıraklı Eğitiminde kayıtlar yıl boyunca devam edecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, Çıraklık eğitimi hakkında bir duyuruda bulundu. Duyuruya göre söz konusu eğitimle ilgili kayıtların yıl boyunca devam edeceğinden kayıt döneminin kaldırıldı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada yer alan ifadeler şu şekilde: “Çıraklık eğitimin zorunlu örgün eğitim kapsamına alınmasından sonra, çıraklık eğitimi ile ilgili yapılan düzenlemeler kapsamında; Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin "Kayıt işlemleri" başlıklı 22. maddesinin 9. fıkrasında; "3308 sayılı Kanunu'n 10 uncu maddesinin 2. fıkrasına, "Bir İşletme ile sözleşme imzalayan 18 yaşından büyüklerin kayıtları yıl boyunca devam eder" ibaresi eklendi.
Aynı yönetmeliğin "Ortaöğretim Kurumları Arasında Nakil ve Geçişler" başlıklı 37. maddesinin 2. fıkrasının (c) bendine de; mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin nakilleri ile ilgili olarak; alan/dal bulunması halinde öğrenci nakillerinin “Bir işletme ile sözleşme imzalamak kaydıyla zamana bakılmaksızın yapılır" ibaresi eklendi. Bu değişiklikle çırak kayıtlarının önündeki "zaman engeli" olarak bilinen hem işletmelerin hem de öğrencilerin önündeki bürokratik engeller kaldırılmış oldu.
Daha önce çırak kayıtları, Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğinin 40. maddesi gereği her yıl temmuz-ağustos-eylül ayları ile ocak ayında yapılıyordu. Yapılan değişiklikler ile artık kayıtlar herhangi bir döneme bağlı olmaksızın yıl boyu ve sürekli olarak yapılabilecek. Bu sayede İşveren, ihtiyacı olan çırak öğrenciye her an kolaylıkla ulaşabilecek.”

Renginar SALİ

YORUM YAP