“Sözlük Özgürlüktür” projesine dahil oldular

“Sözlük Özgürlüktür” projesine dahil oldular

07.12.2017 15:42:11

Turgut Reis İlkokulu, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan “Sözlük Özgürlüktür” projesine dahil oldu...

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, öğrencilerin kelime, kavram bilgisini geliştirmek ve dil becerilerini artırmak amacıyla hazırladığı “Sözlük Özgürlüktür” projesine Turgut Reis İlkokulu da dahil oldu. Projenin koordinatörlüğünü öğretmenlerden Damla Özaksöz üstlendi.
Proje tanıtım toplantısında İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci şu bilgileri paylaşmıştı: “Tüm ilçelerimiz, ilk-orta-lise tüm okullarımız ve öğretmenlerimiz, Sözlük Okuma Proje Koordinasyon Birimi´ne hangi etkinliğe/etkinliklere katılacaklarının bilgisini vererek, projeye dahil olabilecek. Dönem ve eğitim yılı sonunda yapılan etkinlikler ve ne kadar mesafe kat edildiği hakkında bir değerlendirme yapılacak. Bu projeyle öğrencilerimiz, Şeyh Galip´in, Fuzuli´nin, Yunus Emre´nin, Mehmet Akif´in, Yahya Kemal´in, Sezai Karakoç´un, Cemil Meriç´in ve daha birçok mütefekkirimizin kelimelerini anlayacak, onların fikir dünyalarının içine girebilecektir."
Yelkenci, projenin çeşitli etkinliklerle de destekleneceği ve zenginleştirileceğini kaydederek, "Okul kütüphanesinde sözlük sohbetleri, sınıftan başlayıp tüm İstanbul çapına kadar sözlük kullanma bilincini teşvik edici, kademeli yarışmalar düzenlenecek. Okullarda toplu ve kuşatıcı etkinliklerin yanı sıra ders içi etkinliklere de yer verilecek. İlkokul 1. sınıftan 12. sınıfa kadar, her sınıf için ayrı ayrı hazırlanmış ders içi etkinlikler yapılacak." ifadelerini kullandı.

KLASİK TEMEL ESERLER DERS KİTABI OLABİLECEK
"Sözlük Özgürlüktür" projesi kapsamında öğrencilerin klasik eserlerle buluşacaklarını dile getiren Yelkenci, "Yunus Emre Divanı, Safahat gibi klasikleri, arzu eden sınıflarımız ders kitabı olarak okuyabilecek. Mesela, milli şairimiz Mehmet Akif´in şaheseri Safahat´ın, ´Safahat Dersi´ başlığı altında haftada bir ders saati olarak sayfa sayfa okunarak bilinmesi ve anlaşılması sağlanacak. Sözlük kullanımını artırmaya yönelik belirlediğimiz pilot temel eserler, ders olarak okunabilecek. Pilot eser olarak belirlediğimiz kitaplardan biri seçilerek, ´Okuma Saatleri´ etkinliğinde, haftada bir ders saati okunacak ve bu süreç kitabın bitimine değin devam edecek. Seçilen kitap, hem okunacak hem de tahlil edilecek. Metin okunurken bilinmeyen kelimeler, sözlüklerden bakılarak irdelenecek, öğrenilecek." diye konuştu.

SÖZLÜK OKUMA DERSİ
Yelkenci, sözlük disiplini oluşturmak için haftada bir veya yarım dersin "Sözlük okuma dersi" olarak belirleneceğini aktardı.
Osmanlıca´nın okullarda okutulmasıyla ilgili tartışmalara değinen Yelkenci, "Osmanlıca dersinin gelmesinin sebebi kelime, kavram bilgisini geliştirmek ve dil becerilerini artırmaktı. Üniversite yıllarında Osmanlıca eğitimi almış bir tarihçi olarak Osmanlıca´nın bütün okullarda zorunlu olarak okutulmasının pratikte karşılığı olmamakla beraber böyle çalışmalarla asıl kastedilen Osmanlıca´daki o zengin kelime ve kavram hazinesine ulaşılabileceğini belirtmek isterim."

Renginar SALİ

YORUM YAP