“Kokoreç, Sensiz Olmaz” Diyenlere Naçizane Tavsiyemiz; Silivri Kokoreç!

“Kokoreç, Sensiz Olmaz” Diyenlere Naçizane Tavsiyemiz; Silivri Kokoreç!

04.02.2017 10:26:44

Bu güne dek köftesiydi, ciğeriydi, kebabıydı derken etin, sakatatın bin bir türlü halinin Silivri'de ki versiyonlarını önünüze serdik değerli Silivrililer… Sıra geldi kokorece!

Yine bİr Cuma günü buluştuk sizlerle pek değerli okurlarımız… Ağızlarınızın sularını akıta, akıta okuyacağınız bir başka mekân tanıtım ve değerlendirme yazısıyla karşınızdayız. Hürhaber'in ve de Silivri'nin gurmeleri olarak bu işi ne kadar keyifle yaptığımız belli oluyordur diye tahmin ediyoruz… Eee mütemadiyen farklı farklı, birbirinden iddialı lezzetlerle haşır neşir olmayı kim istemez ki? Bu hafta da önünüze kimisinin çok severek yediği kimisinin ise mesafeli durduğu tartışmalı bir lezzeti sereceğiz; kokoreç!
Özellikle gecenin ilerleyen saatlerinin en tatlı kaçamaklarından biri olarak nitelendirilen kokoreci Silivri'de konsept olarak benimsemiş tek bir işletme var o da Bünyamin Kızıldağ tarafından işletilen Silivri Kokoreç. Elbette kokoreç servis eden (Terbiyeli İşkembe, Gürem İşkembe vs gibi) başka mekânlar da var ancak bu işi genel konsept olarak kokoreç üzerine benimsemiş tek mekan Silivri Kokoreç. Aleyna'nın karlı havada kokoreç yeme fantezisi yüzünden biz de karın atıştırmaya başladığını görür görmez kış, kıyamet, soğuk, gece demeden kokoreççinin yolunu tuktuk.
Öncelikle size mekân hakkında bazı genel bilgiler vermekle işe başlayalım. Silivri Kokoreç açıldığı 2006 senesinden beri oldukça merkezi bir yer olan Piri Mehmet Paşa Mahallesi, Ali Çetinkaya Caddesi, No 34570 adresinde Silivrili kokoreç severlere hizmet vermekte…
Mekân ne yazık ki bir kokoreççi dükkânı için bile fazlasıyla küçük olsa da mekân sahibimiz Bünyamin Bey'in misafirperverliğine ve tattığımız efsane kokorecin lezzetine kesinlikle diyecek laf yok. Normalde kokoreçle çok arası olmayan, yalnızca soğuk ve havalarda canı çeken Aleyna bile bir çırpıda elindeki yarım ekmeği ayranıyla silip süpürdü, ikimiz de süpürdük!
Kokoreçler gerçekten de efsane lezzetliydi… Gözümüzün önünde hazırlandığı için gördüğümüz kadarıyla mekânın temizliğine de kefil olabiliriz. Kar yavaş, yavaş yağışı fırtınaya çevirirken kar taneleri dükkânın camlarına çarpmakta hatta hafif aralık olan kapısından içeri doluşmaktaydı ancak ikimiz de kokorecin lezzetine öylesine kapılmıştık ki hava şartları falan pek de umurumuzda değildi.
Her ne kadar mekânın genel konsepti kokoreç üzerine olsa da kokoreç tercih etmeyenler için tantuni, köfte ekmek ve sucuk ekmek de varmış mekânımızda. Ama kokoreççiye gidiyorsanız mis gibi kokoreç yiyin değil mi be güzel kardeşim? Meşrubat çeşitlerinin de gayet yeterli çeşitlilikte olduğu mekânın aperatif turşuları da gayet lezzetli. Mekân öğleden sonra açılıp gece geç saatlere kadar hizmet vermekteymiş efendim, bilgilerinize…
Daha önce de belirttiğimiz gibi mekânın lezzetlerine kesinlikle lafımız yok ancak bir kokoreççi için bile fazlasıyla küçük olması sebebiyle hizmet kulvarından bir puan kırıyoruz. Lezzet kulvarından 5, yani tam not veriyoruz!
Biz mekândan çıktığımızda kar her yeri kaplamış, hava iyiden iyiye buz kesmişti… Eve dönüş yolculuğumuz elbette kolay olmadı ancak keyifliydi : ) Yaa, işte görüyorsunuz değil mi sevgili Silivrililer, sırf size yerel lezzetlerimizi tanıtacağız diye hiçbir karşılık beklemeden girdiğimiz zahmetleri… Gurme olmak bile her ne kadar keyifli olsa dahi bazen göründüğünden zor ve yorucu olabiliyor…
Bu haftalık da bizden bu kadar! Eğer siz de bir mekân sahibiyseniz ve de mekânınızı ziyaret edip değerlendirmemizi istiyorsanız bizlere 0541 727 22 54 nolu telefondan ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizleri instagram sayfamız olan “@silivriyitadiyoruzz” hesabından da takip edip Silivri'nin farklı lezzetlerinin görsellerine de şöyle bir göz atabilirsiniz. Bir sonraki sayımızda görüşmek üzere, hoşçakalın!

Şahin Dirik & Aleyna Aşçı

YORUM YAP