“Baskı Boyasında Türkiye bir numara”

“Baskı Boyasında Türkiye bir numara”

08.01.2020 10:07:49

Küpe FM'in Silivri SİAD işbirliğinde hazırladığı “İş Dünyası” programına konuk olan Color World Kimya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Süleymanoğlu, iş hayatına ve hizmet verdiği sektöre ilişkin bilgiler paylaştı.

 

Color World Kimya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Süleymanoğlu, 7 Ocak 2020 Salı günü, Küpe FM'de Turhan Alyakut'un sunduğu ve Silivri SİAD işbirliğinde hazırlanan “İş Dünyası” programına konuk oldu.  Süleymanoğlu, iş hayatına, şirketine ve hizmet verdiği sektöre ilişkin bilgi paylaştı.

Turhan ALYAKUT: İş Dünyası programımızın bu haftaki konuğu başarılı bir iş kadını, başarılı bir anne, başarılı bir yatırımcı, aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev yapan Aynur Süleymanoğlu. Hoş geldiniz.

Aynur SÜLEYMANOĞLU: Hoş bulduk.

Turhan ALYAKUT: SİAD Yönetim Kurulu üyeliği, Kadın Girişimciler Derneği Kurucu Başkanlığı görevlerinizi biliyorum. Başka hangi görevler üstlendiniz? Sizi tanıyabilir miyiz?

 

Aynur SÜLEYMANOĞLU: Sorulara geçmeden önce Silivri SİAD adına burada olduğum için, Başkanımıza Yönetim Kurulu arkadaşlarıma, Silivri'miz ve Trakya'ya canlı yayın yapan Küpe FM ailesine çok teşekkür ederim. Yeni yılın ilk söyleşini yapmak üzere davette bulunmalarından dolayı onur duydum.

1960 Bulgaristan doğumluyum. 1989 Yılında Türkiye'ye göçe zorlanan Bulgaristan göçmeniyim. Önce İstanbul, devamında Kütahya, yine İstanbul ve şimdi de sevdalısı olduğum Silivri'de yaşıyor ve çalışıyorum. Bulgaristan'da Kimya üzerine aldığım Ar-Ge eğitimi doğrultusunda göç sonrası Kütahya Porselen'in Ar-Ge departmanında araştırmacı kimyager olarak görev aldım. Dört yıl sonra şu anki sektörümden iş teklifiyle İstanbul'a geldim ve 2000 yılında kendi şirketimi kurdum. Şu an yoluma Color World Kimya olarak cwinks markamla devam ediyorum. En büyük destekçilerim ise eşim, oğlum ve tabi ki çalışma arkadaşlarım. Onlara da buradan teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Evimin ve işimin dışında birçok iş dünyasına ait sivil toplum kuruluşlarında da görevlerim oldu ve devam edenler var. Bunlar; Silivri SİAD Yönetim Kurulu Üyeliği, Silivri Kadın Girişimciler Derneği Kurucu Başkanlığı ve devam eden Yüksek Danışma Kurulu Başkanlığı, TRAKYASİFED Yönetim Kurulu Üyeliği ve başkanlığı, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyeliği, Silivri Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliklerim.

 

Turhan ALYAKUT: Sizin kurumunuz kaç yıldır faaliyette?

Aynur SÜLEYMANOĞLU: Daha önce Renk Yolu Kimya Color World markasıyla 15 yıl, dört yıldır da Color World Kimya olarak 19 yıllık üretimin içerisindeyim.

 

“ÜLKEMİZDE BU KONUDA YAPILACAK ÇOK ŞEY VAR”

Turhan ALYAKUT: Maşallah. Siz bu programa konuk aldığımız üçüncü başarılı kadın yöneticisisiniz. İş dünyasında bu kadar başarıyla bir kadın olarak nasıl var olabildiniz? Çalışma hayatına nasıl başladınız da bu günlere gelebildiniz?

Aynur SÜLEYMANOĞLU: Bir kez daha altını çizmem gerekiyor ki bugün Silivri Sanayici ve İş Adamları Derneğimizin bir üyesi ve uzun yıllardır asil yönetim kurulu üyesi olarak bu söyleşiyi yapıyoruz. İşletmemizi İstanbul'da Silivri'ye taşımamızın hemen sonrasında üye oldum ve çok kısa bir zaman içerisinde de yönetim kuruluna görevlendirilmiştim. O zamanlar daha sık katıldığı TÜRKONFED Başkanlık zirveleri oluyordu ve orada çok az sayıda kadın girişimci dernekleri ve az kadın girişimcinin olduğunu görüyorduk. Bu tabi ki benim algılayabildiğim bir durum değildi, çünkü benim geldiğim yer Bulgaristan'da kadın-erkek eşitsizliği sorunu yoktu. Aynı şartlarda büyüyüp, okuyup, çalışır ve yaşamı paylaşıyorduk. Ancak ülkemizde bu konuda yapılacak çok şey var. Buna inanarak 2000 yılında ilçemizde ve Trakya'da İş Dünyasında tek olan, Silivri SİAD'ın o zamanki başkanı rahmetli Kadir Baran'ın desteğiyle 25 girişimci kadın arkadaşımızla birlikte Silivri Kadın Girişimciler Derneği'ni kurduk. Yedi yıllık başkanlığımdan sonra, derneğimiz yeni ve genç bir yönetimle aynı ışık ve emeklerle devam ediyor. Biz kadınlar olarak aslında iş dünyasında kendi girişimlerimizle, kendi işletmelerimizde veya sanayici olan eşlerimize destek olarak iş yaşamına yoğun bir biçimde girip önderlik ettiğimizde çok daha fazla kadın ekonomiye katılacaktır. Dolayısıyla kendi hayatıyla ilgili kararlar verebilecek durumda olacak. Bunun sonucunda da daha özgüvenli çocuklar yetiştirecekler. Bu da bizim geleceğimiz.

Turhan ALYAKUT: Aslında hayatın her alanında erkeklerle eşit düzeyde çalışırken ki hakları da, kazandıkları parada da eşit olması gerekiyor. Biz biliyoruz ki Hollyood'da bile kadın ve erkek baş rol oyuncularının aldıkları ücretler arasında çok çok büyük farklar var. Bu bütün dünyanın sorunu, bizde biraz daha fazla. Erkeklerin hakim olduğu dünya içerisinde çok önemli şeyler başarıyorsunuz.

 

“COLOR WORLD KİMYA'NIN PATRONU DEĞİL, TEKNİK ELEMANIYIM; BUNUN AVANTAJLARINDAN YARARLANIYORUZ”

Turhan ALYAKUT: Peki, firmanızın başarılı bir seyirde ilerliyor olmasını hangi özelliklere bağlıyorsunuz?

Aynur SÜLEYMANOĞLU: Color World Kimya'nın patronu değil, teknik elemanıyım. Bunun avantajlarından da yararlanıyoruz. Yenilikler yaratıp aranılır oluyoruz. Ekipçe sektörümüze ayrıca teknik danışmanlık da yapıyoruz. Müşterilerimizin sorununun bugün çözersek, yarın vazgeçilmezleri oluruz.

 

“YENİLİKÇİ ÜRÜNLERLE YARATICI ÇÖZÜMLER ÜRETİYORUZ”

Turhan ALYAKUT: Sizi ayrıcalıklı kılan ve müşterileriniz sizi tercih etmelerini sağlayan temel sebepler nedir?

Aynur SÜLEYMANOĞLU: Hep yeniliklerden gidiyoruz, ancak her sektör gibi modaya hitap ediyoruz. Sektörümüzün gerçekten çok yeniliklere ihtiyacı var. Geliştirdiğimiz yeni ürün ve kullanım tekniklerini müşterilerimize sunuyoruz. Eşi olmayan özellik ve güzellikte ürünler üretiyoruz. Color World olarak cwinks markamızla tekstil empresyonel sektöründe yenilikçi ürünlerle yaratıcı çözümler için yola çıktık. Her sorun ve ihtiyaçta müşterilerimizin yanında oluyoruz. Kalitemizden asla ödün vermiyoruz. Profesyonel bir çalışma ekimi ve gücüyle ürettiğimiz ürünlerin marka değerini yükselmesini sağlayarak hizmet vermekteyiz.

 

 

“TEKSTİL, EN SIKINTILI SEKTÖRLERDEN BİRİ”

Turhan ALYAKUT: Hem yerel hem uluslararası düzeyde tekstil baskı boya üretimi yapıyorsunuz. Tekstil de Türkiye'nin en önemli lokomotif sektörlerinden bir tanesi. Türkiye'de önemli olan tekstil sektöründe firmanızın neler ürettiğini, bu ürünleri nerelere ihraç ettiğini ya da iç pazarda kimlere ulaştırdığınızı öğrenmek isterim.

Aynur SÜLEYMANOĞLU: Bu sektörün öncü olmasının yanı sıra ülkemizde en sıkıntılı sektörlerinden de biridir. Bu sektörün bir sorunu var o da 4-6-8 aylık çek tahsilatları. Bunun dışında son süreçlerde yaşanan ekonomik daralmada çok fazla iş yeri kapandı. Bizler çok fazla bataklar yaşıyoruz. Onun dışında kur dalgalanmaları bizi kilitliyor. Örneklendirecek olursak sattığımız boylanın uzun vadeli tahsilatlarını yaptığımızda, döviz artışına bağlı olarak yeni hammaddeyi alamıyoruz. Maliyetlerimiz günlük değişiyor. Bu dengesizlik hem yatırımlarımızda hem tüketim harcamalarımızda ciddi daralma yaratıyor.

 

“2020 YILINDA BİRAZ BÜYÜME ÖNGÖRÜLÜYOR”

2020 Yılında iyimser bir tabloyla biraz büyüme öngörülüyor. Beklentilerimiz o yönde. Tabi ki bu büyüme yatırımları ve ihracatı da destekleyecektir. Bu da sektöre biraz nefes verecektir.

 

İHRACAT YAPILAN ÜLKELER

Color World Kimya olarak 11 ülkeye, 16 noktaya ihracat yapıyoruz. Bunlar; Yunanistan, İran, Ukrayna, Slovenya, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Kosova, Azerbaycan, Arnavutluk, Sırbistan, Bulgaristan.

Sektörümüz için Avrupa Birliği ülkeleri en önemli Pazar durumunda. Şu an ürettiklerimizin büyük kısmını ihracat yapmaktayız. Ayrıca yurt içindeki pazarımızın müşterilerinin yüzde 70'inden fazlası ihracata çalışıyor. Dolayısıyla biz de müşterilerimizin kanalıyla dolaylı ihracat yapıyoruz.

 

“RENGİ MODACILAR BELİRLİYOR”

Turhan ALYAKUT: Tekstilde bulunan moda renkleri kim belirliyor? Boya üreticisi olarak siz mi, kumaş üreticisi olarak tekstilciler mi, yoksa tüketici mi belirliyor?

Aynur SÜLEYMANOĞLU: Onu zannedersem modacılar belirleyip, bir sezon önceden beğeniye sunuyorlar. Örneğin bu senenin rengi lacivert. Bunu duyurdular. Biz son süsleme kısmındayız. Kumaş üzerine, örneğin tişörtlerde, renkli ve desenli baskıların boyasını yapıyoruz. Son dokunuşlar için boyalar üretiyoruz. Renkler duygularımızı etkileyen unsurların en önemlileri.

 

“TESCİLLİ PANTONE HAKKI ALDIK”

Sektörümüzde dünyada ilk defa kendi renklerimizden oluşan 1114 renge ulaşabilmek adına reçetelerle tescilli Pantone hakkı aldık. Bunları üretmeye ve müşterilerimize bu kolaylığı sunma hakkı kazandık. Amerikan kökenli olan Pantone renklerle iş yapan kişiler zaten bunu bilirler. Renklerin kodları var.

 

“SADECE ÇALIŞANLARIMIZA DEĞİL, MÜŞTERİLERİMİZE DE TEKNİK BİLGİLER VERMEK ZORUNDA KALIYORUZ”

Turhan ALYAKUT: Sektörünüz biraz daha fazla dikkat gerektiriyor. Bu konuda çalışanlarınıza verdiğiniz bir hizmet içi eğitim, kurs, iş güvenliği eğitimi var mı?

Aynur SÜLEYMANOĞLU: Sadece çalışanlarımıza değil, müşterilerimize de ürünlerimizle alakalı teknik danışmanlık vermek zorunda kalıyoruz. Ürünlerimizi ayrıca teknik ve sağlık bültenleri eşliğinde veriyoruz. Oradan da görebiliyorlar, ama kullanımla alakalı teknik bilgiler vermek zorundayız. Süslemelerde o kadar çok çeşitlilik var. Baskı alanında ipek serigraf, desen, kumaş birçok şey kriter. En önemlisi de ekoloji.

 

Turhan ALYAKUT: Çevre konusunda ne tür yatırımlarınız var?

Aynur SÜLEYMANOĞLU: Baskı boyası olan ürünlerimiz kıyafetlere uygulanıyor. Kıyafetler de insan vücuduyla temas ettiği için vücut terlediğinde doğrudan deriye nüfus eder, hormonel değişikliklerle karaciğer üzerinden dağılır. Özellikle çocuklarda alerjiye neden olabiliyor. Bu, doğru hammaddeler kullanmaz, doğru karışımlar yapmazsak, bilinçsiz üretimde bunlar oluşabiliyor. Bu konuda sektörde her zaman öncü olmaya çalıştık. Mitsubishi araba boyalarında kullandığı akrilik tozları pvc yerine kullanabildiğini sayemizde öğrendi. Büyük Kılıçlı'daki fabrikamıza yerinde incelemelerde bulunmak için üç kez teknik ekip gönderdi. 2005 yılında kriterler konulamaz, sadece söz edilirken biz kolejik yağ bazlı boyalar üretmiştik. Günümüzde bu teknik bilgiler tüm üreticilerimize yayılmış durumda. Şu anda her tarafta artık üretimi yapılıyor.

Baskılarda kullanabileceğimiz su bazlı boyalarda bitkilerden ve zararlı atıklardan laboratuvar ortamında vakumla süzme metoduyla renklendiriciler ürettik. Bunlar çocuk tenine değdiğinde değil zarar vermek yenilecek içilecek yapıda renklendiricilerdi. Bunları 2007 yılında Dünya Endeavor Girişimcisi olarak Ürdün'de görücüye çıkarmıştım. Ancak Endeavor Girişimcisi seçilememiştim ve büyük bütçe isteyen bu projeyi gerçekleştiremedim. Endeavor Girişimcisi; gayret, emek, uğraş gösteren girişimciyle yatırımcıyı buluşturan Amerikan kökenli bir dernek.

Uygulaması biraz zor. Her renge ulaşmak gerekiyor. Her rengi canlı böcek ve bitkilerden elde etmek gerekiyor. Örneğin yeşil renge zeytin ve yapraklarından ulaşabiliyoruz. Kırmızıya böceklerden ulaşabiliyoruz. Ülkenin bir çok yerine tesis kurmak gerekiyor. Çok ciddi bir yatırım istiyor. Öyle bir tecrübem olmuştu.

 

Turhan ALYAKUT: Yıllar içerisinde sizin ürün çeşitliliğiniz nasıl gelişti?

Aynur SÜLEYMANOĞLU: Bu sektör ülkemizde ve dünyamızda çok gelişmiş değildi. 2002 Yılında Amerika'nın Atlanta şehrinde sektörümüze ait büyük bir fuara katılmıştım. Ciddiye alınacak sadece dört firma vardı. İki tanesi Amerikan firması, bir İngiliz ve bir İtalyan firması vardı. Kataloglarını ve numunelerini aldım. Türkiye'ye döndüğümde bunların üretim gamlarında olan artık bizimkine de girmişti. Şirketimiz o yıllardan bu güne kadar kendini sürekli geliştirdi, yeniledi, müşteri odaklı kaliteyi ve güveni sağladı. Müşterilerimizin isteklerini en doğru şekilde tespit ederek sektörde fark yaratmak üzere stratejiler geliştirmeye devam ediyoruz.

 

“BASKI BOYASINDA TÜRKİYE BİR NUMARA”

Turhan ALYAKUT: Türkiye'ne en büyük rakip hangi ülke?

Aynur SÜLEYMANOĞLU: Su bazlı ürün gruplarında Çin ve Hindistan var. Baskı boyası konusunda Türkiye bir numara diyebilirim.

Boyalarda kullanılan topraklarında var. Organik boyalar o taraftan geliyor. Ancak bunları işlemek ve baskı boyasında Türkiye bir numara.

YORUM YAP